Protivteža britanskom dokumentu

Rusija predala alternativni nacrt rezolucije o Srebrenici

Foto: Reuters
Ovaj nacrt smatramo uravnoteženijim i orijentisanim na pomirenje strana, a ne na stvaranje dodatnih linija podela u BiH, rekao je pres sekretar ruske misije pri UN Aleksej Zajcev

NJUJORK - Rusija je predala Savetu bezbednosti UN (SB UN) alternativni nacrt rezolucije o BiH, kao protivtežu britanskom dokumentu koji se predlaže za usvajanje povodom 20. godišnjice tragičnih događaja u Srebrenici, javile su ruske agencije, pozivajući se na pres sekretara ruske misije pri UN Alekseja Zajceva.

"Ovaj nacrt smatramo uravnoteženijim i orijentisanim na pomirenje strana, a ne na stvaranje dodatnih linija podela u BiH", rekao je Zajcev.

On nije želeo da govori o glavnim odredbama dokumenta koji je predložila Rusija, dodajući da je to u ovom trenutku "nesvrsishodno", preneo je TAS S.

Agencija podseća da Velika Britanija planira da svoj nacrt rezolucije na glasanje 7. jula, četiri dana pred 20. godišnjicu tragičnih događaja u Srebrenici. U britanskom dokumentu se ubistvo 8.000 bosanskih muslimana u Srebrenici 1995. godine kvalifikuje kao genocid, a iz uvida u nacrt, srpski mediji izračunali su da se reč "genocid" upotrebljava 35 puta u tekstu, dok se "pomirenje" pominje samo tri puta, prenela je Ruska informativna agencija (RIA) Novosti.

Agencije podsećaju da je sredinom juna predsednik Republike Srpske Milorad Dodik rekao da namerava da se obrati Rusiji sa molbom da uloži veto na rezoluciju o Srebrenici, a da je šef ruske diplomatije Sergej Lavrov ranije rekao da će rezolucija koja se promoviše u SB UN isprovocirati dodatna međuetnička trvenja na Balkanu.

Posle susreta sa Dodikom u Sankt-Peterburgu 19. juna, Lavrov je rekao da je britanski nacrt rezolucije zasnova na "apsolutno antisrpskom ključu" i "pogrešno tumači, čak i na pravnom planu, sve što se desilo i što je već ocenjivano u SB UN".

Ruske agencije podsećaju da je u ratu u BiH između 1992. i 1995. godine život izgubilo približno 100.000 ljudi, da su za najtragičniji momenat konflikta priznati događaji u Srebrenici, i da je najviša sudska instanca UN - Međunarodni sud pravde 2007. priznao masovno ubistvo muslimana za genocid.

Dačić: SB UN da ne glasa za britansku rezoluciju

Srbija poziva članice SB UN da ne glasaju za britansku rezoluciju o Srebrenici, jer smatra da bi njeno usvajanje bilo štetno i moglo da destabilizuje region, navodi se u pismu koje je šef diplomatije Ivica Dačić uputio SB.

Kako se navodi u pismu koje je Dačić u ponedeljak uputio članicama SB, a u koje je taj list imao uvid, usvajanje britanske rezolucije o Srebrenici bilo bi nepotrebno, štetno i izavalo bi nesagledive i dugotrajne negativne posledice po proces stabilizacije u BiH, ali i na prostoru čitavog Zapadnog Balkana. Dačić naglašava da se Zapadni Balkan suočava sa novim bezbednosnim izazovima, rizicima i pretnjama na koje lideri naroda regiona treba da pronađu nove odgovore, pišu "Novosti".

"Međutim, nacrt ove rezolucije koji je izrazito loše osmišljen i tempiran, prošlošću se bavi na nacicn koji ne pomaže u suočavanjuu regiona sa potrebama sadašnjosti i budućnosti i neće doprineti da se proces saradnje i pomirenja ohrabri, ojača, olakša i ubrza", naveo je Dačić.

On je ukazao da o tome najbolje svedoče strasti koje je u regionu izavala sama najava "podnošenja ovakve neizbalansiranje rezolucije, bez odgovarajućih transparentnih konsulatcija sa svim zainteresovanim stranama".

Dačić u poruci naglašava da Srbija odaje poštu svim žrtvama sukoba na prostoru bivše SFRJ i da je čvrsto uverena da naša sećanja o aktivnosti čiji je cilj da se prošlost ne zaboravi treba da budu isključivo u funkciji pomirenja i promocije regionalne saradnje i dobrosusedstva.