OTAVA - Jednoj od najuspešnijih umetnica-emigranata iz Srbije s kraja prošlog veka odato je u parlamentu Kvebeka jedno od najređih, ali najvrednijih priznanja.
Rođena Beograđanka, kompozitorka iz Montreala Ana Sokolović proglašena je "nacionalnim blagom" Kvebeka.
Deklaraciju o Ani Sokolović kao "nacionalnom dragulju" juče je pred poslanicima skupštine frankofone provincije u Kvebek sitiju izgovorila ministarka za kulturu, komunikacije i status žena Kristin Sent Pjer (Christine St-Pierre).
Poželevši dobrodošlicu "kompozitorki izuzetne karijere" i njenoj porodici, ona je istakla da je "Ana, kompozitorka srpskog porekla, koja se tokom dve decenije 'upisala' u savremeni muzički pejsaž Kvebeka širokim repertoarom, od opere preko kompozicija za orkestre do vokalnih i kamernih dela".
"Želim da joj čestitam i kažem da se veoma, veoma, veoma ponosimo njome", dodala je ministarka Sent-Pjer. Na dodatnoj svečanosti i konferenciji za medije koje su usledile prikazana su i video "svedočenja" profesora Hoze Evangeliste, mentora Sokolovićeve tokom magistarskih studija, zatim rediteljke Loren Pintal (Lorainne) kao i saradnika i studenata Sokolovićeve.
Uz sliku pošiljaoca na ekranu i srpsku zastavu na sceni, pročitano je i pismo ambasadora Srbije u Kanadi Zorana Veljića u kome on ističe da je Ana Sokolović "ponos obe nacije - kanadske i srpske"."Verujem da je prepoznavanje ovakvog talenta samo početak njenog nacionalnog i internacionalnog priznanja", naveo je Veljić.
Deklaracija o Ani Sokolović kao "nacionalnom blagu" vrhunac je višemešecne omaž-serije Kvebečkog društva za savremenu muziku njoj posvećene, a u čijoj realizaciji učestvuje više od 100 muzičkih, pedagoških, medijskih i drugih institucija i organizacija.
Od septembra prošle do maja ove godine širom Kanade najpoznatiji kanadski umetnici, od malih kamernih ansambala do simfonijskih orkestara izvode gotovo celokupan opus Ane Sokolović od 30-40 kompozicija.
Time je Sokolovićevoj ukazana čast bez presedana u istoriji kanadske klasične muzike, jer su prethodna dva omaža posvećena dvojici kvebečkih kompozitora, jednom posthumno i jednom veteranu starijem od 80 godina.
"Nisam se nadala velikom priznanju jer omaž sleduje najboljima (tek) u poznim godinama. Prijatno sam iznenađena odlukom žirija, a presrećna što se to baš meni dešava", izjavila je za Betu Ana Sokolović.
Osim koncerata, omaž-serija uključuje i mnogobrojne obrazovne, medijske i druge događaje. Objavljena je i specijalna publikacija, ali i originalni strip o Aninom životu i radu, oboje dvojezično, na francuskom i engleskom jeziku.
Strip o Ani štampan je u pedesetak hiljada primeraka i mnogi đaci od Kvebeka do Britanske Kolumbije dobili su ga kao pomoćno štivo sa pedagoškom svrhom uz slušanje njenih kompozicija i interaktivno učestvovanje u projektima poput onog nazvanog "Velika igra, veliko uho".
Omaž-serija praćena je i modernom medijskom vizuelnom prezentacijom Ane Sokolović. Ekipa "Donata" uslikala je umetnicu klasične muzike neklasično, atraktivno i pomalo intrigantno. Znali su za njenu veliku ljubav prema teatru i odlučili da je (malo) otkriju, a koloritno (klupčadima) i "maskiraju". Te slike objavljene su u velikim formatima na bilbordima u Montrealu i u mnogim medijima širom Kanade.
Nema važnijeg kanadskog medija koji Ani Sokolović nije posvetio (uvek pozitivne) kritičke napise. Nacionalni kanadski dnevnik "Glob end mejl" naslovio je intervju "Ana Sokolović svojom muzikom oživljava sećanje na Srbiju". Visokotiražne dnevne novine na engleskom "Montrealska gazeta" u naslovu ističu da su "muzički koreni Ane Sokolović u duhu srpske umetnosti".
Omaž serija u aprilu nastavlja se koncertima u gradu Gatino koji od Otave deli (i spaja) istoimena reka, zatim u Edmontonu, a na dva već rasprodata koncerta kompozicije Sokolovićeve izvodi Montrealski simfonijski orkestar.
Ana Sokolović dobitnica je najprestižnijih kanadskih državnih i drugih nagrada. Proglašena je kompozitorom godine (2007) i osvojila "Pri Opus", kvebečkog muzičkog "Oskara". Godine 2008. dobila je prvu nagradu Udruženja kompozitora, a 2009. u Otavi joj je uručena nagrada Nacionalnog umetničkog centra, vredna 75.000 dolara.
U mnogim kompozicijama Ane Sokolović prepoznatljivi su njeni balkanski i srpski genetski i muzički koreni, a neke imaju i naslove na srpskom jeziku: "Pesma", "Danga", "Oro", "Vez" i druge, uključujući i prošlogodišnji hit, prvu kanadsku operu na srpskom jeziku - "Svadba".
U njenim komponovanim "Ljubavnim pesmama" za solo glas među 14 pesama su i pesme Laze Kostića "Snove snivam", "Plava zvezda" Miroslava Antića i "Dan ti bogat u naručju" Vaska Pope koje su kanadske operske pevačice takođe otpevale na srpskom.
Ana Sokolović (44) rođena je u Beogradu, a u Zemunu je učila muzičku školu "Kosta Manojlović". Diplomirala je kompoziciju u Novom Sadu u klasi profesora Dušana Radića, a postdiplomske studije pohađala je u Beogradu kod profesora Zorana Erića.
Od 1992. živi u Montrealu gde je magistrirala. Profesionalno se bavi komponovanjem i predaje na Univerzitetu Montreal.