Brisel odmah zakazao samit zemalja evrozone

PANIKA U EU Nemačka: Grci srušili poslednji most za kompromis

Foto: AP
Zamenik Angele Merkel izjavio da se teško mogu zamisliti novi pregovori o pomoći Grčkoj, dok je predsednik Evropskog parlamenta Martin Šulc istakao da nas čekaju dramatična vremena

BEOGRAD - Posle šokantnih rezultata grčkog referenduma kojim je velikom većinom odbijen sporazum s međunarodnim kreditorima, predsednik Evropskog saveta Donald Tusk sazvao je odmah sinoć za sutradan samit zemalja evrozone na kojem će biti razmotreno pitanje Grčke.

Prethodno su telefonom o Grčkoj razgovarali nemačka kancelarka Angela Merkel i francuski predsednik Fransoa Oland i saglasili se da zatraže sazivanje samita evrozone, saopšteno je iz Merkelkine kancelarije i iz Jelisejske palate. Merkelova i Oland će se i sastati danas u Jelisejskoj palati u Parizu kako bi razgovarali o Grčkoj, a premijer Grčke Aleksis Cipras već sinoć je razgovarao telefonom sa Olandom, prenosi Rojters. Istovremeno, danas će britanski premijer Dejvid Kameron održati vanredni sastanak sa savetnicima i ključnim ministrima, a okupljaju se i zvaničnici ministarstava finansija zemalja Evrogrupe.

Predsednik Evropskog parlamenta Martin Šulc izjavio je da Grčkoj i evrozoni predstoje teška iskušenja i kritikovao grčku vladu zbog neodgovornog ponašanja.
- Čekaju nas teška, možda i dramatična vremena - rekao je Šulc, koji se javnosti obratio putem video-linka iz nemačkog grada Ahena.

Milijarde na kocki

On je kazao da se demokratska volja grčkih glasača mora poštovati, ali i volja glasača osamnaest članice evrozone koji podržavaju program štednje.
- Cipras misli da je popravio svoju pregovaračku poziciju, ali to nije tačno - rekao je Šulc, a za izjavu grčkog ministra finansija da će banke koje su protekle nedelje bile zatvorene od sutra raditi normalno rekao je da je teško izvodljiva i opasna.

Predsednik EP je kazao da treba razmisliti o programu humanitarne pomoći za Grčku jer nije u redu da penzioneri, deca i bolesni pate zbog odluka grčkih vlasti.

Predsednik Evropske komisije Žan-Klod Junker saopštio je da su u toku intenzivne konsultacije s predstavnicima Evropske centralne banke i šefovima ostalih evropskih institucija, koji će danas održati telefonsku konferenciju.

Nemački vicekancelar i šef vladajućih socijaldemokrata Zigmar Gabrijel izjavio je da se pregovori o novom programu finansijske pomoći Grčkoj teško mogu zamisliti pošto je većina građana odbila uslove međunarodnih poverilaca.
- Odbijanjem pravila evrozone pregovori o programu vrednom više milijardi teško da se mogu zamisliti. Lopta je sada u dvorištu Atine - poručio je Gabrijel.

Nema soliranja

On je ocenio da Cipras i njegova vlada vode grčki narod putem gorkog odricanja i beznađa i dodao: - Cipras je srušio poslednji most preko kojeg su Evropa i Grčka mogle da naprave kompromis.

I zamenica Angele Merkel u Hrišćansko-demokratskoj uniji Julija Kleknerje upozorila da EU nije savez u kome će jedni individualno određivati pravila igra, a drugi plaćati.

Šef italijanske diplomatije Paolo Ðentiloni izjavio je da sada treba ponovo pokrenuti napore da se postigne sporazum s Grčkom.

Šef Evrogrupe ministara finansija evrozone Jeren Dijselbum izjavio je sinoć da je pobeda opcije „ne“ na referendumu za žaljenje.
- Uzeću u obzir rezultat grčkog referenduma. Ovaj rezultat je vrlo žalostan za budućnost Grčke - istakao je Dijselbum.

Foto: AP


Evropska valuta se srozava
EVRO POČEO DA PADA

Evro je pao u odnosu na dolar za više od 1,5 odsto posle objavljivanja delimičnih rezultata referenduma u Grčkoj. Evro je na njujoškoj berzi pao za 1,54 odsto na 1,09868 dolara. Finansijski analitičari predviđaju za danas buran dan na berzama.


Presudili joj Grci
LAGARDOVA LETI S ČELA MMF?

Kristin Lagard nije pokrenula grčku krizu, ali će je ona možda koštati funkcije direktora Međunarodnog monetarnog fonda (MMF), piše britanski list Spektejtor. Brojni ekonomisti optužuju Lagardovu da je dugo ignorisala program otpisa grčkog duga, kao i mišljenje analitičara da je potrebno naći zajednički jezik sa EK i ECB.

Lagardova je dozvolila da je evropska politička agenda, očuvanje evra po svaku cenu, odvrati od poštovanja principa MMF, što povećava šanse da ona ne bude ponovo imenovana na funkciju direktora fonda kada njen mandat istekne iduće godine, navodi list.


REAGOVANJA

Eva Kopač, premijerka Poljske
GRČKA DA NAPUSTI EVROZONU

Posle „ne“ za Grčku nema drugog izbora nego da napusti evrozonu.

Borislav Stefanović, DS
RAĐANJE NOVE EVROPE

Ovo je trijumf nad nehumanim i katastrofalnim merama štednje i ucenama koje su nametnute grčkom narodu, i rađanje nove Evrope solidarnosti i jednakosti.
To je pobeda Evrope koja se vraća svojim izvornim korenima i koja neće dozvoliti da ljudi koji nisu birani odlučuju o budžetima nacionalnih država i o tome na koji način će se sprovoditi poreska politika.

Đorđe Milićević, SPS
REŠENJE NAJVAŽNIJE

Grčka će teško prevazići krizu bez reformskih procesa.
Najvažnije je da se nađe rešenje za krizu i mi im želimo da u tome uspeju, ali lično mislim da je veoma teško doći do željenih rezultata i do realizacije postavljenih ciljeva bez reformskih procesa.

Marin le Pen, Nacionalni front
PUT ZA ZDRAV PRISTUP

Ovo „ne“ grčkog naroda mora da otvori put za novi, zdravi pristup. Evropske zemlje treba ovo da iskoriste da se okupe oko pregovaračkog stola, da se organizuju kako bi se sprečio raspad sistema jedinstvene valute, što je potrebno da bismo se vratili stvarnom rastu, zaposlenosti i smanjenju duga.

Verner Fajman, austrijski kancelar
HUMANITARNE MERE

Potrebno je da grčka vlada preda nove predloge. Sada je na grčkoj vladi da da predloge kako treba nastaviti. Mora se poštovati odluka Grka na referendumu. Rastuće siromaštvo u Grčkoj zahteva konkretne humanitarne mere.

Aleksej Lihačov, zamenik ruskog ministra finansija
BLIŽA IZLASKU IZ EVROZONE

Grčka je načinila korak bliže izlasku iz evrozone. Ne možete a da ne razumete da je ovo korak bliže izlasku iz evrozone.