Vaterpolo klubovi Partizan i Crvena zvezda, nekadašnji šampioni Evrope, pozvali su Grad Beograd da im omogući besplatne termine za trening kao što imaju drugi klubovi u Srbiji i regionu kako bi opstali i nastavili da stvaraju igrače za reprezentaciju.
Kako su na vanrednoj konferenciji za medije naveli legendarni reprezentativci Aleksandar Šoštar i Viktor Jelenić, predsednici Partizana i Zvezde, Beograd je jedini grad u Srbiji gde klubovi plaćaju termine za trening.
"Ovakva situacije imaće posledice na kompletan vaterpolo u Srbiji. Možda bi bolje bilo da se više ne bavimo vrhunskim sportom, ali onda nema govora o stvaranju igrača za reprezentaciju", izjavio je Šoštar.
On je dodao da će crno-beli zbog cele situacije naredne sezone igrati dodatno podmlađeni, ali da nema govora o ukidanju prvog tima.
"Ne prihvatamo realnost i nastavićemo da se borimo, ne znam šta bi trebalo da se desi, pa da nemamo seniorski tim", naveo je Šoštar.
Jelenić je izdvoijio paradaksolnu situaciju po kojoj Zvezda ne bi imala dug od 30 miliona dinara da nije klub iz Beograda.
"Svi klubovi u regionu imaju besplatne termine, a kod nas sat košta 13.400 dinara. Ko to može da izdrži? Došli smo u apsurdnu situaciju da je jeftinije deci kupiti članske karte i ići na termin sa građanstvom. Mi tražimo samo najosnovnije uslove za rad", poručio je Jelenić i demantovao da je selektor Dejan Savić napustio Zvezdu zbog novca.
Podršku večitim rivalima dao je i predsednik Vaterpola saveza Srbije Milorad Krivokapić:
"Najljubaznije, u mirnom, kulturnom i civilizovanom tonu, molimo odgovorne ljude u Beogradu da shvate težak položaj vaterpolo klubova, u sportu koji našoj državi donosi najsjanije medalje i reše pitanje uslova za rad. Očigledno je da se u tom sistemu moraju pronaći nove forme i novi oblici korišćenja i finansiranja, kako klubova, tako i sportskih centara. Dva kluba ne mogu da se izbore sa problemima, samo u Beogradu postoji ovakav problem, jer lokalne samouprave u drugim gradovima daju klubovima termina na slobodno korišćenje", istakao je Krivokapić.
Prema njegovim rečima, vaterpolo je mala i skromna familija, ali familijmna koja je navikla naciju na uspehe, u poslednje vreme samo na zlatne medalje.
"Nastojaćemo da se i u budućnosti često na velikim takmičenjima čuje "Bože pravde", ali nam je potrebna pomoć. Lepo smo dočekani posle osvajanja Svetske lige u Bergamu, ali niko se nije bunio, ni bio ljut, što momci nisu pozvani da budu na balkonu sa zlatnim košarkašicama", zaključio je Krivokapić.
Gak demantovao navode Partizana, Crvene zvezde i VSS
BEOGRAD - Sekretar za sport i omladinu Beograda Slavko Gak najoštrije je demantovao navode vaterpolo klubova Partizan i Crvena zvezda i Vaterpolo saveza Srbije (VSS) i pozvao nacionalni savez da pomogne razvoju beogradskih klubova i doprinese obezbeđivanju osnovnih uslova za rad, na isti način na koji to čini Grad Beograd.
Gak je podsetio da višestruki državni šampion Partizan upravlja Sportskim centrom Banjica od 1992. godine.
"VK Partizan ne dobija finansijska sredstva za termine zbog činjenice da je u sporu, već isključivo zbog činjenice da Sekretarijat za sport i omladinu primenjuje i poštuje Zakon o sportu. Jasno je definisano na koji način jedinica lokalne samouprave vrši dodelu termina za korišćenje sportskih objekata u državnoj svojini, čiji je korisnik jedinica lokalne samouprave, čime je onemogućeno da Sekretarijat za sport i omladinu termine daje Partizanu koji upravlja objektom i isti koristi u komercijalne svrhe", navodi se u saopštenju Gradske uprave Beograda.
"I pored toga što VK Partizan upravlja Sportskim centrom Banjica i na taj način ima mogućnost da deci koja treniraju u klubu omogući besplatno bavljenje sportom, klub to ne čini, već naplaćuje članarine, a drugim sportskim klubovima termine", poručio je sekretar za sport i omladinu Beograda.
Kada se govori o navodima VK Crvena zvezda, Gak je istakao da Grad Beograd nije učestvovao u potpisivanju, niti je imao uvid u sadržaj ugovora zaključenih između Crvene zvezde i sportskih centara i da samim tim ne može da bude odgovoran za fakture koje su isporučene crveno-belima.
"Puna odgovornost je na rukovodstvu kluba, koje je zakupilo toliki broj termina i napravilo ogromne finansijske gubitke", smatra Gak.
On je pozvao Ministarstvo omladine i sporta da izvrši kontrolu kolike su visine članarina u Partizanu i Crvenoj zvezdi, odnosno da li su u skladu sa Zakonom u sportu, kojim je predvodieno da visina članarine na mesečnom nivou ne može biti veća od 10 procenata prosečne zarade u Republici Srbiji.
"S obzirom na zabrinutost koju su iskazali na dananjoj konferenciji, predlažem čelnicima VSS da pomognu razvoju beogradskih vaterpolo klubova i doprinesu obezbeđivanju osnovnih uslova za rad, na isti nacin na koji to čini Grad Beograd. Grad je u 2014. godini izdvojio 22 miliona dinara za zakup termina u sportskim centrima za 11 vaterpolo klubova, u kojima trenira preko 1.500 dece, a u istoj godini rukovodstvo VSS je na bruto plate 10 zaposlenih potrošilo isti iznos koji je Grad izdvojio za termine. Pozivam ih da u narednom periodu taj iznos od 22 miliona dinara, umesto za plate, izdvoje za termine klubovima", dodaje se u saopšrenju.
"Grad Beograd će i pored ograničenih finansijskih sredstava, a u saradnji sa Republikom Srbijom, izdvojiti značajna finansijska sredstva za potrebe Evropskog prvenstva u vaterpolu, koje će u Beogradu biti održano 2016. godine, i na taj način doprineti razvoju tog sporta", zaključio je Gak.
Ranije danas na vanrednoj konferenciji za medije Partizan i Crvena zvezda pozvali su Grad Beograd da im omogući besplatne termine za treninge kako bi opstali i nastavili da stvaraju igrače za reprezentaciju. Kako su naveli predsednici crno-belih i crveno-belih, legendarni reprezentativci Aleksandar Šoštar i Viktor Jelenić, Beograd je "jedini grad u Srbiji gde klubovi plaćaju termine za trening".
Podršku večitim rivalima dao je i predsednik VSS Milorad Krivokapić uputivši molbu odgovornim ljudima u Beogradu da shvate težak položaj vaterpolo klubova, u sportu koji našoj državi donosi najsjanije medalje, i reše pitanje uslova za rad.