Brejvik vežbao pokolj igrajući Vorld of vorkraft
OSLO - Optuženi Anders Bering Brejvik izjavio je četvrtog dana suđenja zbog ubistva 77 ljudi prošlog juna u Oslu i na obližnjem ostrvu Utoji, da nije verovao da će preživeti napade.
Brejvik (33) je priznao da nije verovao da će preživeti bombaški napad ispred sedišta vlade u Oslu, kada je ubio osam ljudi, kao i da je očekivao da će se sukobiti s policijom kada je iz glavnog grada krenuo ka kampu mladih laburista na ostrvu Utoji, gde je ubio 69 ljudi. Na putu ga, međutim, niko nije zaustavio.
On je rekao da je počeo da planira te napade još 2006. godine i da je bio uveren da će to biti "samoubilačka akcija", jer je izračunao da ima manje od pet odsto šanse da preživi. "Nasilje je sredstvo za ostvarenje cilja", kazao je Brejvik i dodao da je prethodno bezuspešno probao "i druga sredstva", ali da su "konzervativni nacionalisti" cenzurisali norvešku i evropsku štampu, preneo je Bi-Bi-Si (BBC).
Kad porastem biću mason
Pre pet godina je, kako je ispričao, po 15-16 sati dnevno igrao video igrice, posebno "Vorld of vorkraft", što mu je pomoglo u planiranju napada i vežbanju gađanja, a 2010. godine je često išao u streljanu. Prema njegovim rečima, automatskoj pušci i pištolju koje je koristio u napadu na Utoji dao je nazive po likovima iz norveške mitologije.
Navodeći da je želeo da spase Norvešku i Evropu od multikulturalizma, Brejvik je rekao da su meta njegovog napada bile levičarske političke snage koje su, kako je naveo, izdale zemlju otvorivši je za imigrante.
Brejvik je kazao da je, kada je imao 17-18 godina, želeo da postane mason jer je to "hrišćanska organizacija koja štiti mnoge evropske tradicije".
Odustao od desničarskog pozdrava
Optuženi je jutros odustao od ektremnodesničarskog pozdrava uzdignutom pesnicom, posle kritika porodica žrtava i razgovora sa advokatima. Norveška policija je, u međuvremenu, saopštila da je jedna Brejvikova obožavateljka iz Nemačke proterana iz zemlje pošto je pokušala da uđe u sud u Oslu, u kojem se održava suđenje. Devojku, čiji identitet nije obelodanjen, zaustavilo je obezbeđenje prilikom ulaska u zgradu suda, prenela je francuska štampa.
Na pitanje izveštača TV2 da li se dopisivala sa optuženim, mlada Nemica je potvrdno klimnula gl avom. Suđenje Brejviku bi moglo da traje 10 nedelja. Ukoliko bude proglašen uračunljivim, mogao bi da bude osuđen na 21 godinu zatvora i ta kazna bi se potom mogla produžavati na neograničeno vreme.
Ako stručnjaci, međutim, zaključe da je mentalno bolestan, mogao bi biti zatvoren u psihijatrijsku ustanovu do kraja života. Optuženi je juče izjavio da, za njega, postoje samo dva moguća ishoda suđenja: oslobađanje ili smrtna kazna, ali je priznao da nijedan od ta dva ishoda nije realan.