BEOGRAD - Viši sud u Beogradu rehabilitovao je juče prestolonaslednika Aleksandra Karađorđevića i on se sada smatra neosuđivanim!
Sud je utvrdio da je ništavan Ukaz Prezidijuma Predsedništva Skupštine FNRJ od 8. marta 1947, i to u delu koji se odnosi na princa Aleksandra, kao i da su ništave sve njegove pravne posledice. Tim ukazom Karađorđevićima je oduzeto državljanstvo FNRJ i konfiskovana celokupna imovina, a u to vreme prestolonaslednik nije imao ni dve godine.
Jučerašnjom odlukom uklonjena je i poslednja prepreka da Aleksandar Karađorđević zatraži od države da mu se vrati imovina koja je njegovoj porodici oduzeta od Triglava do Ðevđelije. Šta je sve oduzeto od kraljevske porodice, pobrojano je u Ukazu Prezidijuma Narodne skupštine FNRJ, koji je potpisao Edvard Kardelj, gde se navode brojne vile, kuće, placevi... Kao najvredniji izdvaja se Dvorski kompleks na Dedinju, koji je, doduše, zakonom izuzet iz restitucije, ali prestolonaslednik, uprkos tome, očekuje da mu se vrati ova imovina, koja je na jednoj od najatraktivnijih lokacija u Beogradu.
I profesor Oliver Antić potvrđuje za Kurir da je ovakvo rešenje suda ključno za povratak imovine.- Posle ovakve odluke, Aleksandar Karađorđević ima puno pravo da traži restituciju jer pre ovakvog rešenja ne bi imao formalne uslove za zahtev za povraćaj imovine. S druge strane, u svemu je važna i moralna komponenta i ona se ne može izraziti novcem - kaže Antić.
On podseća da je prestolonaslednik u vreme oduzimanja državljanstva i konfiskovanja imovine imao tek dve godine, te da je nedopustivo što se uopšte i našao na „sramnom spisku“.
- Jučerašnji dan označava povratak vladavine prava u Srbiju. Konfiskacija se vrši na osnovu teških krivičnih dela, a šta je moglo da uradi dete s dve godine - navodi Antić.
ŠTA POTRAŽUJU KARAĐORĐEVIĆI
U Srbiji
- kompleks Belog i Kraljevskog dvora na Dedinju
- kuće u beogradskim ulicama Patrijarha Dimitrija 52 (današnji rasadnik), Kralja Aleksandra 24 (porušena), Krunskoj 7 (porušena), Sarajevskoj 37 (porušena)
- u Sokobanji: kraljevske livade
- u Topoli: električna centrala, sreska bolnica „Karađorđe“, stari Karađorđev konak, Prva srpska kasarna
U Crnoj Gori
- kompleks u Miločeru gde se nalazi Kraljičina plaža
- Dom srpskog poslanstva na Cetinju
- rezidencija u Rijeci Crnojevića
U Makedoniji
- dvorsko poljoprivredno dobro Demir-kapija
U Sloveniji
- vila Bled
- Brdo kod Kranja
* zahtev celokupne porodice Karađorđević
Reagovanja
MATIJA BEĆKOVIĆ, AKADEMIK
Prestolonaslednik Aleksandar rodio se istog datuma kada je streljana ruska kraljevska porodica i general Draža Mihailović. Jedino mogu da razumem da je sud, iako je bio osuđen, sada ustanovio da nije kriv što se rodio na taj dan.
ALEKSANDAR ČOTRIĆ, SPO
Ovo je očekivana odluka suda. Trebalo je i ranije da bude rehabilitovan. U stvari, nikada nije ni bilo razloga da bude osuđen. Prestolonaslednik Aleksandar je prethodnih decenija učinio mnogo da se u svetu popravi medijska slika Srbije.
VLADAN ŽIVULOVIĆ, KRUNSKI SAVET
Prestolonaslednik ni u čemu nije učestvovao i apsurdna je situacija da je uopšte bio i osuđen. Ako je država donela odluku o povratku imovine, ne vidim zašto je i njemu ne bi vratili. Izgleda je prezime jedini njegov greh.