ALEKSANDAR NOVAK: Nastavlja se realizacija Turskog toka
"Realizacija projekta se nastavlja. Nastavljamo da radimo sa našim turskim partnerima prema usaglašenom sporazumu. To je tehničko pitanje koje rešavaju između sebe `Gasprom` i komercijalne organizacije", rekao je Novak novinarima.
Na pitanje da li će to uticati na rokove izgradnje, Novak je istakao da nikakvi rokovi zasad nisu određeni i da se radi po principu "što brže-to bolje“, prenosi Sputnjik.
"Gasprom" je raskinuo sporazum sa "Saipemom" o izgradnji prve grane cevovoda.
Kompanija "Saut strim" saopštila je da je ova odluka diktirana "nemogućnošću da se postigne sporazum o mnogim radnim i komercijalnim pitanjima realizacije projekta Turski tok".
Prema ugovoru, "Saipem" treba da dobije kompenzaciju za raskid ugovora. "Gaspromu" tako predstoji da plati "Saipemu" približno 300 miliona dolara kompenzacije.
Analitičari: Pritisak na Tursku
BEOGRAD - U ovom trenutku nije sasvim izvesno koje bi posledice mogao izazvati zastoj u gradnji Turskog toka, ovo tim pre što je nakon saopštenja kompanije Gasprom o raskidu ugovora s kompanijom Saipem o izgradnji Turskog toka, ruski ministar energetike Aleksandar Novak izjavio da to neće uticati na realizaciju projekta.
Da to možda i nije samo tehničko pitanje, nagoveštavaju sagovornici Tanjuga koji kažu da tvrdnja da se ugovor o gradnji raskida zbog cene gasa može biti samo dobar izgovor, ali nikako pravi uzrok ovakve odluke. Tanjugovi sagovornici su štaviše mišljenja da bi obustavljanje izgradnje Turskog toka moglo biti trajno, što bi Srbiji u perspektivi moglo doneti i skuplji gas.
Predsednik Udruženja za gas Srbije Vojislav Vuletić kaže da mu to liči na potpunu obustavu projekta ako se ima u vidu da je potpisan Memorandum o udvostručenju kapaciteta Severnog toka sa 55 milijardi kubnih metara gasa godišnje na 110. "To govori u prilog tome da Evropa ne odustaje od gasa, ali da potrebne količine uvodi preko Severnog toka", ističe on za Tanjug.
Za bivšeg ministra energetike Srboljuba Antića ostaje nejasno i teško definitivno odrediti da li je Gasprom trajno ili privremeno obustavio gradnju Turskog toka, posebno, kaže, u trenutku kad su do isteka ugovora o tranzitu prirodnog gasa kroz Ukrajinu ostale još četiri godine. On sumnja da je Gasprom interno već sada doneo konačnu odluku, tako da je pre reč o nečemu što je privremenog karaktera. "Odluka o prekidu gradnje može poslužiti kao pritisak na tursku stranu", podvlači on.
Za razliku od Vuletića, Antić kaže da ako ne bude Turskog toka i u slučaju prekida snabdevanja preko Ukrajine, Srbija može da računa samo na domaću proizvodnju gasa i eventualne viškove kod okolnih zemalja koje same nisu izvoznice gasa. Uz to, tvrdi on, sa najvećim brojem okolnih zemalja Srbija nema gasnu vezu. Alernativa koja podrazumeva gradnju terminala za tečni gas negde na Jadranu i njegov transport do Srbije je, dodaje, na nivou nerazrađene ideje.
"Odgovor na pitanje odakle i po kojim cenama će se Srbija snabdevati gasom u budućnosti treba da da Ministarstvo energetike, koje za sada nije izašlo sa nekim strategijskim odgovorom", zaključuje on. Ruski gasni gigant Gasprom raskinuo je 2,2 milijarde dolara vredan ugovor sa italijanskom kompanijom Saipem o izgradnji prvog kraka gasovoda Turski tok koji ide ispod Crnog mora, saopštila je danas ta ruska kompanija. Kao razlog za raskid ugovora, Gasprom navodi nemogućnost postizanja dogovora o komercijalnim i radnim pitanjima vezanim za projekat. Pored toga, Gasprom je saopštio da je nemoguće početi gradnju gasovoda, pošto su se pregovori o međuvladinom ugovoru sa Turskom odužili.
Mediji su i prethodnih dana preneli da je Turski tok doveden u pitanje jer Gasprom i turska kompanija Botas nisu postigli dogovor o formuli po kojoj bi Ankara dobijala ruski gas po nižoj ceni.