RASULO U OPŠTINAMA: Poginulo 400 ljudi, a oni kupuju klime

Nebojša Mandić
Deo novca od naplaćenih saobraćajnih kazni usmerava se na bezbednost u saobraćaju, ali mnoge opštine u Srbiji to ne čine

BEOGRAD - Umesto da novac ulože u bezbednost u saobraćaju i tako smanje rizik od smrtnog stradanja, vlasti u Rumi, Subotici i Pančevu kupovale su klima-uređaje, nameštaj i kačkete, pokazuje istraživanje Agencije za bezbednost saobraćaja.

- To su samo tri mesta, ali nažalost ne i jedina u kojima novac nije namenski trošen. Zakonom je predviđeno da se 30 odsto od naplaćenih saobraćajnih kazni na teritoriji lokalne samouprave uplaćuje na račun opštine, a ona potom sredstva usmerava na poboljšanje bezbednosti u saobraćaju. Uprkos tome, Subotica je novac trošila na kupovinu radnih kombinezona i kačketa, Ruma je sredstva davala za klima-uređaje i nameštaj, dok je Pančevo digitalnim tahografima obezbedilo lokalno komunalno preduzeće - kaže Milan Božović, direktor Agencije za bezbednost saobraćaja, i dodaje:
- Novac je mogao da se usmeri u, na primer, edukaciju dece, uređenje zona oko škola ili saniranje crnih tačaka.

On naglašava da je rizik od smrtnog stradanja u saobraćaju u gradovima koji su novac namenski trošili smanjen u odnosu na 2013. godinu.
- To je slučaj u, na primer, Valjevu, Zaječaru, Somboru i Sremskoj Mitrovici. Inače, gradovi u kojima je rizik stradanja posebno povećan u 2014. godini su Novi Pazar, Prijepolje, Šabac i Smederevo.

Prema njegovim rečima, ubedljivo najugroženiji u saobraćaju su pešaci, ali, kako kaže, uprkos tome postoje gradovi u kojima nijedna aktivnost nije usmerena ka njima.
- Pešaci su najugroženiji u Somboru, Beogradu, Užicu i Zaječaru, a biciklisti u Zrenjaninu, Sremskoj Mitrovici i Prokuplju, dok su Kragujevcu, Jagodini, Novom Pazaru i Nišu ugroženi traktoristi.

U gradskim upravama Pančeva i Subotice nismo dobili odgovre zašto su novac trošili nenamenski. U opštini Ruma tvrde da je prethodna vlast nabavljala klime i nameštaj.
- Nameštaj je nabavljen 2011. i za to je potrošeno 74.530 dinara, a naredne godine je za klima-uređaje utrošeno 150.000 dinara. Vlast u Rumi je tada vršio DS. SNS je vlast preuzela krajem 2013, tako da s tim nemamo veze - kaže Slađan Mančić, predsednik opštine Ruma.

Oglušili se o zakon
KRIJU PODATKE

Zakon o saobraćaju predviđa formiranje saveta na nivou lokalnih samouprava koji se bave bezbednošću saobraćaja i odlučivanjem kako će se trošiti novac od naplaćenih kazni. Međutim, Agencija za bezbednost saobraćaja ni danas ne zna da li su svi gradovi osnovali takav savet. Nema podataka da li saveti postoje u Kragujevcu, Žitorađi, Sečnju, Bogatiću, Smederevskoj Palanci, Lajkovcu...