BERLIN - Predsednik donjeg doma nemačkog parlamenta je rekao da je vojska carske Nemačke sistematski pobila starosedeoce iz plemena Herero i Nama na tetoriji današnje Namibije. "Imajući u vidu sadašnje međunarodno pravo, suzbijanje ustanka plemena Herero je bio genocid", naveo je Lamert povodom 100 godina od završetka nemačke kolonijalne uprave u Namibiji, koja je trajala od 1884. do 1915.
Po njegovim rečima, Nemačka je u Namibiji vodila rasistički rat. "Bilo je nekoliko desetina hiljada ubijenih iz plemena Herero i Nama i to ne samo u sukobima, već od bolesti i gladi", rekao je Lamert i dodao da su mnogi umrli u koncentracionim logorima od prinudnog rada.
Povodom godišnjice, mnoge nemačke nevladine organizacije i opozicione partije, zatražile su od nemačkih vlasti da priznaju genocid u toj afričkoj zemlji. Pleme Herero je 1904. godine podiglo ustanak protiv surove nemačke okupacije ondašnje "Jugozapadne Afrike", a Nemačka je u pustinju Namib poslala generala Lotara fon Trotu, već poznatog po surovim obračunima s pobunjenicima u nemačkim kolonijama u Aziji i na istoku Afrike.
On je u Namibiji naredio da se istrebe svi domoroci, te su nemačke kolonijalne Šuc-trupe u klanac kod Vartemberga na ulazu u pustinju Namib saterale više od 60.000 ljudi i otrovali izvore vode.
Potonji pomor u pustinji Namib današnja istoriografija, smatra – prvim genocidom u 20. veku. Više od tri četvrtine stanovništva naroda Herero pobile su nemačke snage 11. avgusta 1904. godine, a 15.000 odvedeno je u pustinju i ostavljeno da umre od gladi. Južna Afrika preuzela je vlast nad tim područjem 1915. godine.