Jedan od pionira u IT istraživanjima, analitičar i istraživač Dejvid Fut, osim što je najviše citirani stručnjak iz oblasti zapošljavanja stručnjaka u industriji informacionih tehnologija, istovremeno je i osnivač kompanije Fut partners. On već godinama uspeva da održi posao u vođenju kompanije na vrhuncu tehnoloških trendova. Njegova firma posluje sa 2.600 kompanija, širom sveta. Svi oni slušaju njegove savete pri zapošljavanju novih kadrova i oslanjaju se na njegove analize.
Ako želite da saznate koja su zanimanja najbolja za budućnost i koje će vam karijere omogućiti dobar posao i veliku zaradu, pogledajte njegova predviđanja.
Stalno zaposleni IT stručnjaci umesto konsultanata
Ekonomsko tržište se lagano stabilizuje. Zato mnoge kompanije odlučuju da počnu da primaju nove zaposlene. Po podacima i analizama kompanije Fut partners, sve više ih traži stalno zaposlene u IT sektoru, čak i kada je u pitanju vođenje poslovanja.
„Primetili smo velike pomake u oblasti elektronskog poslovanja, informacionih tehnologija, menadžmenta i biznisa. Sve više kompanija se odlučuje da ne traži samo povremene saradnike, već stalno zaposlene konsultante. To doprinosi unapređenju kompletnog poslovanja IT odeljenja”, navodi Fut.
Sertifikati postaju sve cenjeniji
Sertifikovane IT veštine se sve više cene i vidljiv je ogroman porast u ovoj oblasti obrazovanja u odnosu na prethodnu deceniju.
„Programi koji nude sertifikate beleže veći godišnji rast nego u prethodnih 16 godina našeg ispitivanja“, navodi Fut.
Softveri u arhitekturi – važan korak za zaposlenje
Fut kaže da je ovo polje postalo popularno otkako je povećana potreba za arhitektama svih vrsta. Arhitekte koje se bave projektovanjem uz pomoć računara nalaze se na samom vrhu popisa najviše plaćenih veština.
To potvrđuje i sve veća tražnja za sertifikovanim programima u oblasti arhitektonskog crtanja na računaru. A prema procenama, i u 2015. godini tražnja za ovim stručnjacima nastaviće da raste.
Poslovna analitika u privremenom zastoju
U poslovnoj analitici krajem 2014. godine nastao je zastoj, iako je ova vrsta istraživanja bila smatrana za novu zlatnu koku. Fut kaže kako su kompanije dosta uložile u ovu oblast i imale nerealna očekivanja. Međutim, poslovanje ne može da se zasniva samo na ovim podacima, pa su mnoge kompanije odlučile da ih isključe.
No, po proračunima Futa, taj zastoj je samo trenutni, jer kompanije tek treba da shvate kako se ovi podaci koriste. Novo i pravilno usmeravanje u 2015. godini će vratiti poslovnu analitiku na bitnu poziciju.
Povezivanje IT i HR sektora
Većina kompanija je shvatila koliko je bitno upravljanje ljudskim resursima, njihovim platama, bonusima i nagradama. Nove tehnologije i te kako mogu da pomognu u tome.
„Ako ste IT stručnjak, specijalizovanje u HR sektoru može da bude veoma pametno. Sektor HR-a je, uz sektor IT-ja, najbolje plaćena oblast, a kad spojite znanja iz obe oblasti, možete da postanete najtraženiji stručnjak u svim kompanijama“, navodi Fut.
Cloud programiranje se penje na zasluženo mesto
Prema podacima kompanije Fut partners, potreba za stručnjacima u „cloud tehnologijama“ i dalje nastavlja da jača. Polako se smanjuje jaz između tražnje za stručnjacima i broja stručnjaka u ovoj oblasti, što je po Futu dobar znak. „To ukazuje i da su poslodavci postali svesni koliko je bitno da ulažu u taj kadar. Trebalo je dosta vremena da se to postigne, ali sada je sve na dobrom putu", kaže Fut.
Softversko inženjerstvo – veština 2015.
Kako raste potreba za softverima, tako raste i potreba za ljudima koji će se postarati da se posao obavlja kako treba. A to je posao softverskih inženjera koji su zaduženi za kompletno vođenje poslovanja i IT-ja: od razvoja softverskih metodologija i okvira, preko upravljanja troškovima i testiranja do ugrađivanja kvaliteta razmišljanja u proces razvoja softvera.
„Mnogo, mnogo softvera se razvija za razne platforme, najviše, naravno, za mobilne i zato nam treba i mnogo testiranja. Očekujemo da će u 2015. godini softversko inženjerstvo zabeležiti najveći rast i u tražnji za kadrovima i u visini plata“, kaže Fut.
„Nezaposlenost u IT sektoru pada ispod tri posto, što je ubedljivo najmanje u odnosu na druge oblasti. Kompanije teže da zapošljavaju za stalno. 2015. obećava“, novodi Fut.
Ovo su zanimanja za budućnost
Objavljeno
13.07.2015. 14:53h
→ 26.03.2017. 15:36h
Kako raste potreba za softverima, tako raste i potreba za ljudima koji će se postarati da se posao obavlja kako treba