JEDAN DAN U ŽIVOTU DALAJ LAME: Ovo su najvažniji termini za meditaciju

Profimedia
Njegova religija je, kako kaže, ljubaznost a glavna meditacija - san! Zavirite u dnevni raspored Dalaj Lame...

Ovaj tekst je preuzet sa sajta Lovesensa.rs

Da li i vi ponekad poželite da zavirite u dnevni raspored i rituale velikih religijskih vođa? Upravo to je hteo i Piko Ijer, britanski pisac i novinar koji je za specijalno izdanje povodom Dalaj Laminog 80. rođendana 6. jula 2015. godine pripremio pregled pod naslovom "Jedan dan u životu Dalaj Lame".

"Svaki put kada naučim nešto novo, uključim to u svoju svakodnevicu. Tako je došlo do toga da danas moje obavezne, svakodnevne molitve traju oko četiri sata", otkrio mu je Dalaj Lama.

"Najčešće se budim oko 3.30h ujutru. Prvo malo meditiram, pa obavim prostracije (klanjanje) i okupam se.

Nakon toga malo prošetam napolju. Za to vreme neprekidno izgovaram neku mantru ili radim neki vid meditacije. Zatim u 5.15h doručkujem i nakon toga, u 5.30h slušam "Glas Amerike", emitovan na tibetanskom jeziku. BBC često emituje neke sadržaje u vezi s Tibetom i Kinom, pa često slušam to.

Posle doručka, još malo meditiram a onda obično proučavam tibetansku filozofiju ili neke važne tekstove. Ukoliko se pojave neki neodložni poslovi, dolazim u svoju kancelariju i ponekad pre ručka čitam novine i magazine - Newsweek, Time, Far Eastern Economic Review i nekoliko indijskih novina.

A, da. U 7.30h uvek slušam BBC svetske vesti. Uvek. Ja sam zavistan od tog programa. Kad sam u poseti nekoj stranoj zemlji i kada ne mogu da ih slušam zbog razlike u vremenu ili nemam dovoljno vremena, zaista osećam da mi je nešto nedostajalo tog dana. Osećam kao da ne znam šta se desilo u svetu tog dana. BBC je uvek veoma dobar, i zaista tako mislim, objektivan.

Posle ručka, dolazim u kancelariju oko 17.30h. Zatim, u 18h pijem večernji čaj - kao budistički monah, ne večeram, ponekad pojedem samo nekoliko keksa ili malo hleba. U to vreme uvek gledam TV program BBC. Uveče meditiram oko jedan sat, pre nego što u 20.30h odem na spavanje. To mi je najbitnija meditacija. Spavanje je najčešća meditacija za svakog, čak i za ptice. Ne za nirvanu, već za opstanak."

14. Dalaj Lama rođen je kao Tenzin Gjatso 6. jula 1935. godine na Tibetu, kao peti od šesnaestoro dece u porodici poljoprivrednika. Proglašen je reinkarnacijom Dalaj Lame kad je imao dve godine, a sa 6 je počeo monaško obrazovanje. Preuzeo je političku vlast nad Tibetom 1959. godine ali je bio primoran da ga napusti. Nobelovu nagradu za nenasilnu borbu za oslobođenje Tibeta dobio je 1989. godine, a dobitnik je i Templton nagrade.

Priredio: Bojan Stanisavljević
Izvor: Lovesensa
Profimedia 


Sa sajta Lovesensa.rs pročitajte i:

Dalaj Lama o ravnoteži materijalnog i nematerijalnog

10 Dalaj Laminih lekcija koje će vam promeniti život

10 pravila za život: kako da od tuđih mudrosti sastavite svoja pravila kojih ćete se držati

Pronađite svoj put: 20 indijanskih životnih pravila