Međutim, postoji jedno mesto koje predstavlja izuzetak makar od ove poslednje navedene činjenice. Reč je o Staklenoj plaži, koja se nalazi u Mekeričer Stejt parku u blizini Fort Brega.
Ova jedinstvena plaža dobila je svoj veličanstveni pokrivač zahvaljujući nemaru ljudi prema prirodi. Početkom XX veika, stanovnici Kalifornije su bacali otpatke duž obale severno od Fort Brega. U decenijama koje su usledile, odlagali su tu stara vozila, kućne aparate i, najčešće staklo. Ova improvizovana deponija je porasla toliko da su stanovnici ovog gradića više puta bili prinuđeni da spaljuju njene delove.
Kalifornijski državni kontrolni odbor za vodene izvore bio je zato primoran da zatvori ovu oblast 1967. godine. Pokretane su razne akcije čišćenja obale. Ništa nije pomagalo - otpadaka je, jednostavno, bilo previše.
Kako su decenije prolazile, talasi plime spirali su ovu plažu i pročišćavali je, a usput su lomili na sitne komade sve staklene predmete. Talasi su nastavili "lome" predmete na obali, morski povetarci su premeštali stakliće i ubrzo je nastala nezamisliva turistička atrakcija i očaravajući krajolik.
Danas je Staklena plaža mesto koje privlači veliki broj turista (svake godine je poseti više hiljada ljudi), pa je skupljanje komadića stakla kao suvenira zabranjeno. Srećom po one koji otputuju do Fort Brega, ovo staklo može se naći na lokalnim plažama koje se nalaze izvan Mekeričer Stejt parka.
Slične plaže nalaze se u kalifornijskom gradu Beniši i u Hanapepeu na Havajima.
Ovaj članak je preuzet sa sajta National Geographic.
SA SAJTA NATIONAL GEOGRAPHIC PREPORUČUJEMO VAM JOŠ:
Znate li da u Japanu ulice nemaju imena?
Šta su ove misteriozne plave površine na Marsu?
Otkrića koja dokazuju koliko je nauka neverovatna
Ova Mona Liza će vas zaista pratiti pogledom kroz prostoriju (VIDEO)
Kako je TV "Beograd" 1961. godine snimala pomračenje Sunca za celu Evropu (VIDEO)