BUDIMPEŠTA - Na izgradnju ograde duž granice sa Srbijom, Mađarska će potrošiti oko 20 miliona evra (6,5 milijardi mađarskih forinti), rekao je Marton Đenđeši, poslanik i potpredsednik Komiteta za spoljne poslove u parlamentu Mađarske.
"To pokriva samo materijalne troškove izgradnje ograde. Vlada je najavila da će u izgradnji učestvovati i zatvorenici i nezaposleni, ali će konačni troškovi biti mnogo veći", smatra Đenđeši.
Poslanik ultradesničarske partije "Jobik" kaže da se njegova stranka zalaže za uvođenje granične straže, umesto policije koja nadgleda granicu. "Ovaj novac bi trebalo da bude upotrebljen kako bi se ponovo uspostavila granična straža", objašnjava Đenđeši stav svoje stranke.
"Predlažemo da svako ko uđe na teritoriju Mađarske - legalno ili ne - bude smešten u zatvoreni izbeglički centar. U ovom trenutku oni nisu zatvoreni i izbeglice se slobodno kreću širom zemlje", rekao je ovaj ekstremni desničar, prenosi Sputnjik.
Mađarska vojska spremna da gradi zid, ali je on privremen
Mađarska vojska ima sve potrebne sposobnosti da izgradi ogradu duž granice sa Srbijom kako bi se zaustavio masovni priliv ilegalnih migranata, izjavili su danas ministri odbrane i unutrašnjih poslova Mađarske, ali su istakli da je zid privremen i da bi mogao biti uklonjen ako se broj migranata smanji.
Ministar odbrane Čaba Hende, govoreći na konferenciji za štampu u Morahalomu, u neposrednoj blizini granice gde se gradi uzorak dela ograde, rekao je da je 900 vojnika uključeno u izgradnju, dodajući da je rok za završetak 30. novembar. Hende je naveo da će izgradnja verovatno početi na 10 ili 12 različitih lokacija, prenosi agencija MTI. Ministar unutrašnjih poslova Šandor Pinter je istakao da je ograda privremena i da će biti uklonjena čim pritisak migranata na Mađarsku počne da se smanjuje.
Prema njegovim rečima, cilj ograde je da se tražioci azila podstaknu da u zemlju ulaze legalnim putem. Pinter je naglasio da se Mađarska pridržava međunarodnih propisa o azilu i da će primiti istinske izbeglice, ali je precizirao da samo osam odsto migranata u toj zemlji može dobiti izbeglički status. Kako je naveo, samo ove godine je u Mađarsku stiglo 81.333 ilegalnih migranata. On je ukazao da je vlada donela odluku da ogradu gradi na osnovu "evropske prakse", dodavši da će vlada o tehnologiji koju će koristiti u gradnji odlučiti do narednog utorka. Mađarska vojska počela je 13. jula da gradi ogradu na granici te zemlje sa Srbijom, kako bi zaustavila priliv ilegalnih migranata bez presedana. Mađarski ministar spoljnih poslova Peter Sijarto rekao je ranije da je Ministarstvu unutrašnjih poslova naloženo da se pripremi za izgradnju ograde visoke četiri metra u dužini od 175 kilometara na delu granice sa Srbijom, a koja će biti podignuta u osam do 10 oblasti koje su, kako je naveo, najizloženije pritisku imigranata.