Zašto treba da naučite CAD

Pr
AutoCAD crteži su daleko tačniji i precizniji, zahvaljujući, između ostalog, i mogućnosti da konstrukciju sagledate iz različitih perspektiva

Pre nekoliko meseci časopisi „The Architets Journal” i „New Civil Engineer and Construction News”, u saradnji sa Corus Advance, pokrenuli su kampanju kako bi otkrili koji je najveći napredak napravljen u oblasti arhitekture i građevinarstva.

Ovi časopisi su ključne „kandidate“ sakupili na osnovu predloga vodećih svetskih firmi, a zatim su organizovali onlajn glasanje čitalaca za izbor pobednika. Projektovanje pomoću računara, to jest CAD tehnologija, zauzelo je prvo mesto.

Slične rezultate je pokazala i studija „Q4 2011” Evropskog arhitektonskog barometra (European Architectural Barometer) – kvartalna studija sprovedena među 1.200 arhitekata u Evropi. Kada su upitani koji softver koriste, većina arhitekata u Evropi pomenula je ime softvera sa kojim su u svakodnevnom kontaktu. CAD zauzima jaku poziciju na evropskom tržištu, sa najviše rasprostranjenom upotrebom u Velikoj Britaniji, Španiji i Italiji. Takođe, u zemljama poput Francuske i Holandije, CAD koristi znatan broj arhitekata (34% u Francuskoj i 27% u Holandiji).Evo nekoliko razloga zbog kojih je CAD tehnologija toliko popularna.

Brži, precizniji i lakši rad

Očigledna prednost ove tehnologije jeste to što omogućava pravljenje mnogo kompleksnijih struktura od onih koje stvara konkurencija. AutoCAD crteži su daleko tačniji i precizniji, zahvaljujući, između ostalog, i mogućnosti da konstrukciju sagledate iz različitih perspektiva. Uz pregršt automatskih podešavanja koje nudi ovaj program, mnogo je lakše stvoriti najrazličitije arhitektonskecrteže, dijagrame toka i organizacione šeme, ponude i prezentacije, grafikone svih vrsta, crteže iz oblasti elektrotehnike, građevinarstva, mašinstva i aeronautike, ali i različite logotipove i druge vrste umetničkih crteža.

U povoljnosti spada svakako i fleksibilnost, jer je moguće izmeniti i dorađivati crteže, a da se precizni podaci ne gube. Ta preciznost je ključna i u svim ostalim oblastima projektovanja i u testiranjima, jer omogućava štednju vremena i materijala. Sa tačnim merama, manje materijala ide u otpad. „U praksi to znači da graditelji sada mogu lakše da prave čelične konstrukcije nego pre, jer tačno znaju koja količina je dovoljna da drži celinu“, navodi Šatelvort, poznati britanski arhitekta i dobitnik brojnih nagrada za najbolje građevinske projekte.

Digitalizacija i dokumentacija

Ovo su dve velike prednosti koje su olakšale rad mnogima koji se bave bilo kojom vrstom navedenih crtanja i projektovanja. Zahvaljujući digitalizaciji lako je prilagođavati tehnike, prebacivati crteže u druge softvere i slično. Slike i crteži trajno i sigurno mogu da se čuvaju, prepravljaju i šalju klijentima u digitalnoj formi. To olakšava posao i klijentima, jer mogu uvek da imaju uvid u crteže i promene koje se na njima rade, a i arhitektama i projektantima omogućava da rade sa klijentima u celom svetu.

Lepota rada

CAD tehnologije omogućavaju da vidite svoje građevine i modele pre nego što se izgrade i naprave, i to do najsitnijih detalja. Primenom 3D tehnologije možete da sagledate celu konstrukciju iz raznih uglova, što svakako doprinosi boljem i inspirativnijem radu.

Šansa za naše arhitekte

U poslednjih godinu dana u Srbiji je održano mnogo seminara i konferencija za arhitekte i građevinske stručnjake. Brojne svetske kompanije širom sveta tragaju za novim talentovanim stručnjacima koji će učestvovati u njihovim projektima.

„To je dobro i za kompanije i za arhitekte i građevinske stručnjake. Zašto bih angažovao prosečnog arhitektu ili građevinskog stručnjaka negde u Dubaiju, ako mogu da angažujem talentovanog mladog stručnjaka iz bilo kog dela sveta? A ne moram da ga dovedem u Dubai, sve možemo da završimo onlajn“, navodi Vilijam Vindiš, arhitekta koji je govorio na konferenciji za mlade stručnjake u građevinarstvu. Ovo umnogome olakšava pronalaženje posla, nudi mogućnost rada na najrazličtijim projektima širom sveta i veću zaradu.

Savladavanje CAD tehnologija nije ograničeno samo na arhitekte i građevince, već je moguće i za sve one koji žele da se bave umetnošću arhitekture, a ne znaju odakle da počnu. Ukoliko i vas interesuje da uđete u ovu oblast, više o tome možete saznati ovde.