TOPLOTNI UDAR: Padali u nesvest zbog jake vrućine!

Tanjug
Nekolicina igrača na mečevima prvog kola Superlige tražila izmene zbog lošeg zdravstvenog stanja prouzrokovanog tropskim temperaturama u našoj zemlji

Skandalozna odluka da se fudbal u Srbiji igra usred jula mogla bi da ima smrtonosne posledice! Utakmice prvog kola Superlige igrači su jedva preživeli, a pojedini su dehidrirali na terenu, padali u nesvest, povraćali...

Kada je doneta odluka da prvenstvo Srbije počne u julu, važilo je pravo da će u ligi učestvovati samo timovi koji imaju reflektore. U skladu s vremenskim prilikama u najtoplijem mesecu leta, utakmice u prvih nekoliko kola igrale bi se u večernjim terminima...

Neki povraćali

Međutim, glavešine u srpskom fudbalu izbrisale su odluku o reflektorima, a ostavile o početku sezone u julu. U subotu u 17 časova igrale su se dve utakmice: Rad - Voždovac i Spartak - Radnik. U beogradskom derbiju igrači su jedva stajali na nogama po završetku meča. Tako je na konferenciju za medije Miloš Pavlović, fudbaler „zmajeva“, došao potpuno crven. Njegov saigrač Obiora Odita izašao je iz igre u 47. minutu, kada mu je pozlilo na terenu! Ništa bolje nije prošao na Deni Pavlović, koji je povraćao na poluvremenu, hrabro izašao na terenu u nastavku, ali je posle 15 minuta morao da napusti igru.
- Obe ekipe su zaslužile po šest bodova zbog uslova u kojima su igrali - rekao je Bratislav Živković, šef stručnog štaba Voždovca, aludirajući na paklenu vrućinu.

Šta je s reflektorima?

U Zajednici klubova Superlige kažu da je sada kasno da se bilo šta menja i da fudbaleri moraju na teren bez obzira na nehumane uslove.
- Zbog novog sistema takmičenja nemamo slobodnih termina. A niko od klubova nam nije ni tražio odlaganje mečeva - poručio je Vlada Bulatović, direktor Superlige.

Srpska liga nije jedina počela ovako rano. Naime, sa šampionatima su startovali Hrvati i Slovenci. Međutim, kod njih se svi mečevi igraju u večernjim terminima, kada temperature padaju i daleko je lakše igrati. A mi usred bela dana...

Dragana Udovičić 

UDAR NA SRCE Doktori protiv fudbala po vrućinama
DR MOMA JAKOVLJEVIĆ: DEHIDRIRA SE DUPLO BRŽE

Lekari kažu da pri ovakvom vremenu ne bi smeo da se igra fudbal! Jedan od najcenjenih srpskih stručnjaka u oblasti sportske medicine doktor Moma Jakovljević upozorava:
- Igranje po ovakvom vremenu nikako nije zdravo za organizam i za srce. Ako se objavi da je temperatura 40 stepeni, to je podatak izmeren u hladu. Na terenu je to još nekoliko stepeni više.

Dobili smo i stručno pojašnjenje šta se dešava sa organizmom pri naporu na takvim vrućinama.
- Dehidrira se duplo brže nego inače. U suštini, mogao bi i da se igra fudbal, ali da se na svakih najviše pola sata pravi, košarkaši rečeno, tajm-aut, da se igrači osveže, ali svakako da je bolje da se izbegnu mečevi kada su temperature iznad 40 stepeni - jasna je poruka poznatog doktora.

Saša Pavlić Koki 

Sramota
OFK NAPLAĆIVAO VODU 100 DINARA

Umesto da olakšaju navijačima, pojedini klubovi odlučili su da iskoriste tropsku vrućinu i zarade lak novac. Tako je organizator meča OFK Beograd - Crvena zvezda naplaćivao času od pola litra mineralne vode - 100 dinara. Iako je ista čaša koka-kole bila samo 50 dinara skuplja, mnogi su kupovali vodu.