45 MINUTA NISU ZNALI GDE SU: Pentagon izgubio kontakt sa 50 interkontinentalnih raketa!
VAŠINGTON - Vojni vazduhoplovni kontrolni centar u Vajomingu je od 23. oktobra 2010. do sada izgubio kontakt sa 50 interkontinentalnih balističkih raketa ICMB, što izaziva priličnu zabrinutost državnog vrha SAD.
Tadašnji zamenik državnog sekretara za odbranu SAD Džon Harvi rekao je za agenciju Kjodo da se to dogodilo zbog kvara na kompjuteru, da je kontakt obnovljen posle 45 minuta, i dok se njima nije činilo da je bilo šta neobično, predsednik Obama je bio iznerviran.
"Kasnije smo saznali da je on bio zabrinut što nije ranije obavešten o događaju i tražio je da se upozna sa izveštajima. On je očigledno želeo da se to više ne ponovi", kazao je Harvi, dodajući da je Obama imao razloga za brigu, "iako smo kasnije saznali da je sve prouzrokovano nepravilnom ugradnjom komunikacijskih ploča u kompjuterski sistem".
"Kad ICMB konstatuju da su odsečeni od kontrolnih lansirnih centara, one zaključe da je te centre uništio neprijatelj nukleranim napadom i da je potrebno da se priključe na druge signale za lansiranje".
U ovom slučaju, lansirni signali dolaze iz komandnog aviona, pošto su prethodno aktvirane radio-antene, objasnio je bivši oficir za kontrolu Brus Bler u nedavnom intervjuu. Za vreme prelaska na kontrolu u vazduhu, postoji mogućnost da hakeri prenesu signale direktno na prijemnike rakete, kazao je Bler, nuklarni stručnjak i član državnog savetodavnog tela.
Za lansiranje reketa potrebne su tri vrste šifara - za ciljanje, otključavanje i pokretanje. Sve šifre su stroga tajna i izuzeno teško spoljašnji hakeri mogu da dođu do njih.
Prema njegovim rečima, sve šifre su pod kontrolom viskoh oficira, iako ih predsednik mora ovlastiti pritiskom na "nukelarno dugme."
On se zapitao da li su komanda i sistem otporne na sabotažu i izrazio zabrinutost zbog sajber ranjivosti, jer jedna ili nekoliko unutrašnjih "bitangi", u saradnji sa spoljnim hakerima, može da pokrene lansiranje nuklearnih raketa.