BRITANSKI AMBASADOR KIF: Naša politika prema Balkanu je podrška pomirenju
BEOGRAD - Ambasador Velike Britanije u Srbiji Denis Kif ocenio je, da je politika Britanije u Srbiji i na Balkanu konzistentna i koherentna i da takvu politiku prema susedima ima i premijer Aleksandar Vučić, što je pokazao i sastanak sa trojicom članova Predsedništva BiH u Beogradu.
"Mi prema Balkanu imamo konzistentnu i koherentnu politiku, a to je podrška pomirenju kao doprinosu stabilnosti Balkana", rekao je Kif.
Politika Vlade Srbije je jasna i to je politika reformi i integracija u EU i ne vidim promenu u toj politici, rekao je Kif, dodajući da je još jedan dokaz te politike sastanak premijera Srbije i članova Predsedništva BiH.
Komentarišući taj susret, Kif je istakao da je to veoma pozitivan korak i dobra vest za obe strane.
"Mislim da je to iskren i pozitivan korak. Predsednik Vlade Srbije takođe ima konzistentnu i koherentnu politiku prema susedima. Sastanak sa članovima Predsedništva BiH vidim kao deo te politike. Njegova prva poseta regionu je bila u Sarajevu, zatim je bio u Zagrebu i Tirani i naravno otišao je u Potočare. Potpuno sam bio šokiran onim što se tamo dogodilo. Ali je činjenica da je on tamo bio vrlo pozitivna", rekao je Kif.
Za njega je, kako je kazao, najvažnija slika te posete bio momenat kada su Majke Srebrenice Vučiću dale cvet Srebrenice.
"Taj momenat je simbol pomirenja. Kada je reč o pomirenju u regionu, rekao bih da sa Srbijom imamo u osnovi istu politiku i želje. Jasno je da kada je reč o rezoluciji o Srebrenici u SB UN, nismo imali isti stav, ali to se dešava", dodao je Kif.
Kif je naglasio da će ove godine direktna bilateralna finansijska podrška Britanije Srbiji biti oko pet miliona funti.
"To znači pomoć posle poplava, realizacija raznih programa, stipendiranje, stručne razmene, stažiranje, podrška reformama u integracijama. Premijer (Dejvid) Kameron je najavio i novi program podrške od oko tri miliona funti", kazao je Kif.
On je naveo da Britanija želi da vidi promene u EU jer misli da treba da bude fleksibilnija i konkurentnija na svetskoj sceni, kao i da misli da su potrebne reforme i u Srbiji.
"Želimo da vidimo reformisanu Srbiju u reformisanoj EU. Mislimo da je to moguće i radimo na tome", naglasio je Kif.
Ukazujući na važnost političkih i ekonomskih reformi, kao i usvajanje zajedničkih evropskih vrednosti, Kif je rekao da je za Britaniju veoma važna politika Srbije u regionu, kao i predsedavanje OEBS-u, koje je nazvao profesionalnim i efektivnim.
"To nam govori da je Srbija sposobna da igra konstruktivnu ulogu na evropskom nivou", naveo je Kif.
Na pitanje kako ocenjuje ekonomske reforme u Srbiji, Kif je kazao da je sada važno pitanje implementacije zakona i pitanje da li ima ekonomskog rasta.
"Videćemo da li sve ove reforme znače ekonomski rast. Na početku godine sam rekao da će ova godina za Srbiju biti godina izazova", dodao je Kif.
Odgovarajući na pitanje kakav bi odnos naša vlada trebalo da ima prema Miloradu Dodiku, Kif je kazao da ne bi da premijeru govori kako da se ponaša prema predsedniku Republike Srpske, ali da misli da je vrlo važno da predsednik vlade i vlada mogu da imaju pozitivnu ulogu u nekim situacijama.
"Na primer, kada je gospodin Dodik predložio referendum u RS, predsednik vlade mu je poručio da razmisli o tome. Referendum je vrlo opasan jer je protiv svih obaveza, dogovora svih lidera u BiH. Koči napredak ka EU i odvlači pažnju od stvarnih društvenih i ekonomskih problema sa kojima se građani susreću. Ne vidim kako može to da doprinese pomirenju i napretku BiH", kazao je Kif.
Povodom obeležavanja godišnjice Oluje 5. avgusta, Kif je naveo da u odnosima između svih zemalja Balkana ima teških godišnjica, naglasivši da je potrebno da sve strane pokažu zrelost i odgovornost.
Kif je, na pitanje kakvo lice Srbije vidi građanin Britanije kada gleda i sluša srpskog premijera i ministra spoljnih poslova, odgovorio da normalne ljude u Britaniji više interesuje tenis i fudbal i da je najpoznatiji Srbin u njegovoj zemlji Novak Đoković.