Edemi na nogama

Otoci otkrivaju bolesti

Profimedia
Ne zapostavljajte simptome Neobični poremećaji na donjim ekstremitetima, posebno istaknuti u predelu zglobova iznad stopala i na potkolenicama, mogu biti bezopasni i proći bez terapije, ali mogu ukazivati i na ozbiljan zdravstveni problem

Šta mi je, da nije nešto ozbiljno, da li sam bolestan/bolesna.., to su neka od prvih pitanja koja padaju na um svakoj osobi koja je barem jednom u životu doživela da joj noge vidno oteknu - pa čak i posle nekoliko sati sedenja ili konstantnog stajanja. Taj zdravstveni problem i te kako je prisutan u Srbiji, međutim o njegovim uzrocima, ali i posledicama zna se veoma malo. Ono što je primetno u poslednje vreme je to da se s teškoćama oticanja nogu ne suočavaju samo žene i muškarci poodmakle životne dobi, kao što je to dosad uglavnom bio slučaj, već je ta pojava uzela maha i kad su u pitanju pripadnici mlađih generacija.

Naš eminentni kardiolog prof. dr Višeslav Hadži-Tanović rekao je da otoci na nogama ne moraju uvek biti odraz nekog oboljenja, pa čak ni onda kad su izraženiji.

- Oni mogu da nastanu iz tri razloga. Prvo, javljaju se zbog dugog stajanja ili sedenja, kad su bezopasni, mogu biti posledica dejstva pojedinih lekova, ali i da se jave kao simptom neke bolesti - istakao je dr Hadži-Tanović.

Prema njegovim rečima, kad dugo stojimo, sedimo ili hodamo javljaju se takozvani bezopasni otoci. Oni su obično locirani u predelu članaka, prolaznog su karaktera i od njih najčešće pate osobe koje se bave profesijama koje podrazumevaju dugo stajanje ili sedenje.
Profimedia 


- „Bezopasni“ otoci nastaju kao posledica dejstva gravitacije, usled čega se krv spušta u noge, venske depoe i izaziva otok stopala, tkiva oko članaka, a kasnije i celih potkolenica. Oni se razlikuju od otoka nogu koji ukazuju na neko oboljenje, jer su, pre svega, prolaznog karaktera i spontano nestaju. Javljaju se najčešće uveče posle rada, a nestaju ujutru nakon odmora i spavanja. Prevencija tih otoka podrazumeva šetnje, umerene sportske aktivnosti i obavezno tuširanje potkolenica hladnom vodom kad se stigne kući s posla. Takođe, preporučuje se da se nakon toga legne na pod u trajanju od 15 do 20 minuta, pri čemu noge treba podići na stolicu kako bi se krv iz njih vratila prema višim delovima tela - objasnio je sagovornik Dr Kurira.

Shutterstock 



Oprez s medikamentima
REAKCIJE NA LEKOVE

Pojedini lekovi koji se prepisuju za terapiju hipertenzije i angine pektoris šire krvne sudove i na taj način mogu da izazovu otoke na nogama. To posebno može da bude česta pojava u letnjem periodu, kad se krvni sudovi dodatno šire i zbog uticaja visokih temperatura. U tim slučajevima se preporučuje da se pacijent odmah javi lekaru kako bi „problematičan“ lek bio zamenjen drugim - onim koji nema takve efekte.

Profimedija 


Prirodni diuretik
PERŠUNOM SE SVE MOŽE VRATITI U NORMALU

Studija objavljena 2002. u časopisu „Journal of Ethnopharmacology“ pokazala je da korišćenje peršuna na najrazličitije načine može da bude korisno jer ta biljka predstavlja veoma moćan diuretik. Peršun je bogat kalijumom, što je veoma korisno u smanjenju stepena otoka. Treba imati u vidu da mnogi hemijski lekovi diuretički smanjuju nivo kalijuma u organizmu, što je njihova negativna nuspojava. Peršun je takođe snažan antioksidans i bogat je vitaminima A i C. Pored toga, dobar je izvor folne kiseline, koja je jedna od najboljih namirnica i nutrijenata koji štite od raka.


Problem može da ukaže na
POREMEĆAJE U RADU OVIH ORGANA

Zbog srca otiču i natkolenice
Srčana oboljenja, koja dovode do popuštanja srca i izazivaju njegovu slabost, mogu da budu uzrok nastanka otoka potkolenica, ali neretko i natkolenica. Ti otoci su stalni i, kako se to često kaže u praksi, elastični.- Tipičan znak nastanka takvih otoka je kad prstom pritisnemo nogu i podignemo ga s nje, a na mestu pritiska ne ostaje udubljenje, već se koža vrati u istu ravan. Terapija takvog problema podrazumeva uzimanje lekova kojima se izbacuje višak tečnosti iz organizma, konzumiranje medikamenata za jačanje srca i smanjenje unosa soli u organizam - istakao je Hadži-Tanović.

Zadržavanje vode u telu

Bubrežna oboljenja onemogućavaju bubrege da nesmetano filtriraju i izbacuju višak tečnosti iz organizma, što dovodi do otoka nogu koji su „testasti“.- Na pritisak takvog otoka ostaje „rupa“. Terapija tog problema sastoji se od lečenja osnovnog oboljenja bubrega, upotrebe diuretika za izbacivanje tečnosti iz organizma i korigovanja ishrane. U krajnjem stadijumu oboljenja, kada dođe i do otkazivanja bubrega, primenjuje se dijaliza - objasnio je naš stručnjak.

Stanje na člancima govori o venama

Proširenje vena najčešći je uzrok otoka nogu oko članaka i potkolenica. Razlog za nastanak tog problema uglavnom je genetski faktor, ali i bavljenje profesijom koja podrazumeva duge periode stajanja ili sedenja.- Prevencija se sastoji u umerenoj fizičkoj aktivnosti u vidu šetnje od 30 minuta svakog dana, tuširanju hladnom vodom kad se uveče dođe kući i obaveznom podizanju nogu na nivo viši od nivoa tela. Upotreba specijalnih elastičnih čarapa preporučuje se kao preventiva, a ako su vene jako proširene, čvornovate i bolne, tad se odstranjuju laserom ili klasičnim hirurškim putem. Upala vena, tromboflebitis, takođe može da bude izazivač otoka nogu. Naime, u tim slučajevima javlja se tromb koji zapuši venu. Noga je tada otečena, na pojedinim mestima crvena, topla i bolna. Primena antibiotika, alkoholnih obloga, antikoagulanata, lekova koji sprečavaju zgrušavanje krvi i mirovanje, osnovna su terapija - istakao je dr Hadži-Tanović.