Stomačni problemi kod mališana

SAVET ZA MAME: Kako se izboriti sa dijarejom kod beba

Shutterstock
Sveže voće i povrće, voćni sokovi, kravlje mleko, proizvodi bogati vlaknima i pržena hrana mogu imati veoma loš uticaj na organizam dece koja pate od proliva

Primetili ste da vaš mališan ima problema sa stomakom. Ne samo što plače, zbog čega ste očajni jer ne znate kako da mu pomognete da mu odmah bude lakše, nego i ima ozbiljnu dijareju. Tokom jednog dana stolica mu je vodenasta čak tri puta. Zabrinuti ste jer znate da takvo stanje nije bezazleno, pogotovo ako traje - zato je veoma važno da reagujete na vreme.

Učestale stolice dovode do gubitka tečnosti i drugih supstanci neophodnih za normalno funkcionisanje organizma, pa je dete iscrpljeno, malaksalo i bezvoljno. Zbog toga pedijatri ističu da je neophodno da se s nadoknadom tečnosti počne što pre. Međutim, ukoliko dete pored proliva i povraća, ne bi trebalo da uzima velike količine napitaka odjednom, već je potrebno sačekati da prođe najmanje 10 do 15 minuta od povraćanja, pa mu tek onda dati tečnost u malim gutljajima, s pauzama. Ukoliko se još hrani dojenjem, sa tim treba nastaviti kao i ranije, a ukoliko to nije slučaj, preporučuje se uvođenje mlečne formule bez laktoze.

- Da dete koje ima proliv ne bi postalo pothranjeno, potrebno je da nastavi s redovnim uzimanjem obroka. Najbolje bi bilo davati mu pet do šest manjih obroka dnevno. Maloj deci i starijim bebama idealno je ponuditi propasiranu hranu jer ona sadrži više tečnosti i lakše se jede - ističu lekari.

Kako navode, od obroka koje roditelji sami mogu da pripreme svom mališanu koji ima dijareju savetuju se supice od povrća, čorba od pirinča, pire od šargarepe, pire od krompira, pečena jabuka, kompot od jabuke, kašica od banane, blagi čajevi. Kod težih slučajeva proliva treba izbegavati sveže voće i povrće, voćne sokove, kravlje mleko, proizvode bogate vlaknima i prženu hranu.

Shutterstock 



Greške koje roditelji najčešće prave

Ovo nikako ne radite ako vaš mališan ima dijareju

- davati mu razblaženo mleko ili gazirani sok
- davati mu razblažene formule (organizmu je potrebno više kalorija nego što je razblaženo mleko u stanju da pruži)
- najopasnije je ostaviti da se creva odmore jer restrikcija tečnosti vodi u dehidraciju s lošim ishodom


Preporučeni recept

PIRE KOJE ĆE PRIJATI SVAKOJ BEBI

Sastojci
- 1 šargarepa
- 1 krompir

Priprema
Povrće oprati, oljuštiti i kuvati 20 do 30 minuta. Kad se skuva, ocedite ga i izgnječite. Dodajte tome vodu u kojoj se povrće kuvalo kako bi se napravilo pire. Za odojče starije od sedam meseci u povrće se može dodati kuvano žumance.