Financial Times

Svetska trgovinska organizacija skida carine na IT proizvode

Foto: Rojters
Prošlonedeljnim dogovorom SAD, EU i Kine Sporazum o informacionim tehnologijama iz 1997. godine proširen je za više od 200 kategorija, a niže ili pak nulte carine biće uvedene, između ostalog, i za igračke konzole, poluprovodnike i kertridže za štampače

Sjedinjene Države, Kina, Evropska unija i više od 50 zemalja članica Svetske trgovinske organizacije (STO) postigle su dogovor o smanjenju carina na IT proizvode, uključujući i igračke konzole, poluprovodnike i kertridže za štampače, ne bi li povećale obim trgovine i snizile potrošačke cene.

Ovim dogovorom, koji je obelodanjen u petak, lista proizvoda koji su pokriveni Sporazumom o informacionim tehnologijama iz 1997. godine proširena je za više od 200 kategorija. To se smatra najznačajnijim potezom usmerenim na smanjenje carina koji je STO preduzeo u gotovo dve decenije.

Njime će se, takođe, carina svesti na nulu za proizvode na koje odlazi 1,3 biliona dolara od ukupno četiri biliona dolara, kolika je vrednost trgovine IT proizvodima na globalnom nivou. Proizvodi koji su postali deo svakodnevice, kao što su GPS uređaji, igračke konzole i SSD hard diskovi, u pojedinim delovima sveta bili su opterećeni carinama čak i do 30 odsto.

Roberto Azevedo (Roberto Azevedo), generalni direktor STO, izjavio je da IT proizvodi trenutno čine nekih sedam odsto svetske trgovine, čime su nadmašili automobilsku opremu, kao i tekstilnu robu, odeću i gvožđe i čelik zajedno.

„Ukidanje carina na trgovinu ovog obima imaće ogroman značaj. To će ići u prilog nižim cenama - uključujući i mnoge druge sektore koji koriste IT proizvode kao resurse - otvoriće nova radna mesta i podstaći rast BDP širom sveta”, kaže Azevedo.

Dogovor je usledio nakon što su novembra prošle godine Sjedinjene Države i Kina prevazišle kamen spoticanja u pregovorima o tome koji bi proizvodi trebalo da budu obuhvaćeni ovim sporazumom, dok je njegovo usvajanje bilo odloženo poslednjih meseci zbog nesuglasica između Južne Koreje i Kine, kao i između EU i Kine.

Iako pojedine važne klase proizvoda i dalje neće biti na ovoj listi, među njima i LED ekrani i litijum-jonske baterije, IT industrija pozdravila je ovaj dogovor kao značajan događaj.

„Proširenje prvobitnog sporazuma je prekretnica za tehnološki sektor i ljude širom sveta koji koriste i vole tehnologiju”, kaže Din Garfild (Dean Garfield), predsednik i izvršni direktor Saveta IT industrije, koji zastupa globalni tehnološki sektor. „Ne samo da je ovaj ugovor od istorijskog značaja jer predstavlja najveći poduhvat STO sa ciljem ukidanja carina za gotovo dve decenije već će se njime otvoriti tržišta, nova radna mesta i podstaći ekonomski rast širom sveta, a takođe i smanjiti cene za potrošače.”

Azevedo i ostali smatraju da je revizija ugovara iz 1997. godine „prvi značajniji dogovor STO o smanjenju carina u poslednjih 18 godina”, dodajući da je „to i dokaz da multilateralni trgovinski sistem daje rezultate”.

Ipak, pregovori u Ženevi, na kojima je pokušano da se dođe i do plana kojim bi se podstakla mnogo značajnija runda pregovora u Dohi, koja je već dugo u zastoju, naišli su na prepreku usled nemogućnosti postizanja dogovora o bitnim pitanjima kao što su poljoprivredne subvencije.

Do ovog zastoja dolazi u trenutku kad SAD i druge velike ekonomije odlučuju da se fokusiraju na regionalne dogovore kao efikasniji model za podsticanje tržišne liberalizacije. Sjedinjene Države, Japan i 10 drugih zemalja Pacifičkog pojasa vodiće pregovore na Havajima u narednih 10 dana sa namerom da sklope transpacifičko partnerstvo, koje obuhvata nekih 40 odsto globalne ekonomije.

Shawn Donnan - World trade editor