(VIDEO) AFERA PIRANSKI ZALIV: Vlada u Zagrebu i zvanično odlučila da Hrvatska izlazi iz arbitraže
ZAGREB - Vlada Hrvatske donela je danas odluku o izlasku iz procesa arbitraže dan pošto joj je to jednoglasno naložio Hrvatski sabor.
Ministarka spoljnih i evropskih poslova Vesna Pusić je na sednici vlade još jednom naglasila da nije bitna samo činjenica da je slovenački arbitar bio pristrasan nego i da je stavljao dokumente u spis predmeta zbog čega je ceo proces kontaminiran.
"Time naravno ne prestaje i naša želja i obaveza da tražimo način na koji ćemo rešiti pitanje granice sa Slovenijom, ali ovaj konkretni postupak je previše kompromitovan da bi u njemu Hrvatska mogla da traži rešenje", rekla je Pusićeva, preneli su hrvatski mediji.
Zatim je i premijer Zoran Milanović pozvao vladu da se izjasni, rekavši: "Hvala. Mislim da je sve jasno. Ko je za?".
Odluku o izlasku iz arbitražnog postupka o granici sa Slovenijom u Piranskom zalivu vlada je donela uprkos jasnoj poruci Evropske komisije da će Arbitražni sud nastaviti da radi nakon što je Ljubljana predložila novog sudiju. Inače, premijer Milanović je na sednici Sabora rekao da Hrvatska ima rešeno pitanje granice samo sa Mađarskom, a poznavaoci prilika upozoravaju da bi zbog odluke o izlasku iz arbitraže o graničnom sporu sa Slovenijom, Hrvatska mogla biti izolovana od međunarodne zajednice.
Podsećamo, Kurir je otkrio aferu o arbitraži Piranskog zaliva, a srpsko izdanje Njuzvika je i objavio transkripte koji to dokazuju, da su slovenačke diplomate vršile uticaj na međunarodne sudije Arbitražnog suda da granicu Piranskog zaliva postave u korist Slovenije tako što će joj dodeliti 2/3 tog zaliva.
I u Hrvatskoj i u Sloveniji digla se velika prašina, a glavni akteri afere, slovenački član Arbitražnog suda Jernej Sekolec i slovenačka predstavnica Simona Drenik, podneli su ostavke.
Hrvatski premijer Zoran Milanović je objavio da će Hrvatska izaći iz tog postupka "jer je kontaminiran", a danas je za to tražio i dobio jednoglasnu podršku celog Sabora.
U Sloveniji smatraju da Hrvatska nema pravo da se jednostrano povuče iz arbitražnog sporazuma, a u čitavoj aferi za Ljubljanu je najveći problem činjenica da je neko nedozvoljeno snimao razgovore slovenačkih predstvnika u Arbitražnom sudu. Slovenija je u međuvremenu imenovala novog arbitra - predsednika Međunarodnog suda pravde Ronija Abrama, ali Hrvatska ističe da to više nema nikakvog uticaja.
Međutim, iz Evropske komisije poručuju Zagrebu da će se arbitražni postupak nastaviti bez obzira na odluku Hrvatske.