Intervju nedelje

SANDA RAŠKOVIĆ IVIĆ: Beograd na vodi je prevara!

Foto: Promo
Srbija je počela da mrzi Beograd zbog besnog i bespotrebnog projekta "Beograd na vodi" a Srbija istovremeno propada, sela se prazne, mali gradovi opusteli, nema lekara, nema dece, nema perspektive. Ima mnogo prečih stvari po Srbiji u koje treba uložiti da bi se spasla od propadanja nego ulaziti u izgradnju besmislene megakule i šoping-centra, i to gde im nije mesto

Zahvalna sam svakom ko sad odlazi iz DSS. Bolje sad nego posle izbora sa otetim mandatom. Nema podele, samo je došlo do izlaska iz stranke onih koji su politiku i stranku doživljavali kao agenciju za zapošljavanje. Na stranku se, naročito otkad je postalo jasno da ne želimo da budemo Vučićev privezak,vrše udari i koristi kvarljiv ljudski materijal

U DSS nema podele, samo je došlo do izlaska iz stranke onih koji su politiku i stranku doživljavali kao agenciju za zapošljavanje po svaku cenu, kaže u intervjuu za Kurir Sanda Rašković Ivić, lider DSS, psihijatar po obrazovanju.

Pre deset meseci preuzela je kormilo stranke od Vojislava Koštunice i upisala se u političke anale kao trenutno jedina žena lider u Srbiji. Sve oči javnosti bile su uprte u nju, znatiželjno iščekujući da li će joj poći za rukom da zaustavi rasipanje stranke. Za naš list kaže da rasipanja nema, a da su povratak najavili mnogi osnivači stranke. Spominje i tradicionalnu srpsku osobinu - inat, zbog kojeg će Raškovići i dalje imati nekretninu u Šibeniku.

Da li vas, nakon pisanja hrvatskih medija, nešto može naterati da prodate kuću u Šibeniku?
- Inat je pokretač mnogih odluka kod ljudi. Tako je i kod mene proradio inat i neću da prodajem kuću u Primoštenu samo zato što bi neki u Hrvatskoj želeli da izbrišu ime Rašković čak iz tapija i zemljišnih knjiga. Verujte mi, nije normalno kad neko ospe paljbu preko novina po meni i mom ocu samo zato što neću da prodam kuću.

Hrvati su vašeg oca nazvali lenčugom i monstrumom koji je pacijente lečio elektrošokovima. Da li ste iznenađeni takvim pisanjem, šta se krije iza ovakvih reči?
- Nije prvi put da moga oca prikazuju kao monstruma. Pisali su svašta o njemu i ranije, da uči mladiće koje su nazivali „Raškovićevi Jovići“ kako da kolju Hrvate i da ta „podučavanja“ sprovodi u kninskom bioskopu. Zatim, pisali su da sprema gljive kojima truje ljude... Mnogo bolesnih besmislica. Sadašnje pisanije ima za cilj pranje njihove uprljane savesti u susret godišnjici „Oluje“. Što je strašniji bio vođa Srba u Hrvatskoj, to su Srbi goru sudbinu zaslužili i tako užasno zlodelo „Oluje“ pokušavaju da opravdaju.

Da li ste iznenađeni time što je Hrvatsku ponovo zapljusnuo talas nacionalizma?
- Hrvatsku nacionalizam nikad nije napuštao. Nakon ulaska Hrvatske u EU sve su maske pale i nema više motiva za suzdržavanje. Čak i oni hrvatski političari koji nisu šovinisti kapituliraju pred „dragovoljcima domovinskog rata“, šovinistički nastrojenim hrvatskim katoličkim klerom i njihovim ostrašćenim podržavaocima. Imam utisak da neki pristojni i urbani hrvatski političari samo što se ne izvinjavaju što ne mrze Srbe koliko se to od njih očekuje.

Ne štedite kritike na račun SNS. Na čemu im najviše zamerate, koje su greške?
- Lakše bih vam odgovorila na pitanje u čemu ne greše! Izdaja državnih i nacionalnih interesa, rasprodaja dobara, pljačka penzionera i zaposlenih, nestručni kadrovi na upravljačkim pozicijama, okupljanje intereždžijskog škarta iz drugih stranaka, nesloboda medija, ekonomsko, moralno i intelektualno propadanje Srbije i njeno pretvaranje u koloniju, a uz to strašna manipulacija ljudima, njihovim osećanjima i očekivanjima.

Žestoko se protivite „Beogradu na vodi“. Šta zamerate ovom projektu?
- „Beograd na vodi“ je prevara! To je projekat protiv kojeg je argumente dala i struka, i nauka, i pravo. Čak 300 miliona evra će koštati samo raščišćavanje terena, a to je novac opljačkan od penzionera i zaposlenih. Unutrašnjost Srbije je počela da mrzi Beograd zbog besnog i bespotrebnog projekta, a Srbija istovremeno propada, sela se prazne, mali gradovi opusteli, nema lekara, nema dece, nema perspektive. Ima mnogo prečih stvari po Srbiji u koje treba uložiti da bi se spasla od propadanja nego ulaziti u izgradnju besmislene megakule i šoping-centra, i to gde im nije mesto. Uzgred, priča se da su Arapi do sada uložili 500 evra, i to u osnivanje firme s bombastičnim imenom „Igl hils“ (orlova brda)!

Foto: Nebojša Mandić
Foto: Nebojša Mandić


Da li je sukob oko ovog projekta bio vredan izlaska Andrije Mladenovića iz DSS? Da li je njegovim odlaskom zaustavljena podela unutar DSS?
- Svako bira svoj put u životu. Neko po svaku cenu želi da bude u vlasti i ne razmišlja u čemu učestvuje. A učestvovanje u „Beogradu na vodi“, u neisplaćivanju prinadležnosti porodiljama, u podršci povećanju poreza na imovinu baš nikome ne služi na čast. U DSS nema podele, samo je došlo do odlaska iz stranke onih koji su politiku i stranku doživljavali kao agenciju za zapošljavanje po svaku cenu.

Da li biste se iznenadili da Mladenovića u nekom momentu vidite u SNS?
- Ne bih se iznenadila. Mladenović nikad nije kritikovao naprednjačku vlast, a usta su mu bila puna hvale za Malog, Vesića... U suprotstavljenosti svojih stranačkih kolega i naprednjačkih prvaka, Mladenović je branio naprednjačku stranu.

Palilulski odbor predložio je disciplinskoj komisiji da vas isključe iz stranke zbog kršenja Statuta DSS i iznošenja stavova koji su suprotni politici stranke.
- Ovi navodi su zlonamerni i istrgnuti iz konteksta. Radi se o odboru bliskom Mladenoviću, koji je isključen iz stranke. Želja ovog odbora je da stvori privid raspada DSS. Imam veliku podršku GO i potpuno sam sigurna u svoj status u stranci.

Preuzeli ste kormilo DSS, ali se stiče utisak da niste uspeli da zaustavite sunovrat DSS.
- Preuzela sam DSS nakon što je stranka ostala ispod cenzusa i postala vanparlamentarna, ostavljen mi je ogroman materijalni dug. Na stranku se, naročito otkad je postalo jasno da ne želimo da budemo Vučićev privezak, vrše udari i koristi kvarljiv ljudski materijal. Zahvalna sam svakom ko sad odlazi. Bolje sad nego posle izbora sa otetim mandatom koji je plod pregnuća cele stranke.

Odlaskom intelektualne elite DSS kao da je izgubio svoju prepoznatljivost. Šta ćete uraditi da to zaustavite, povratite stari imidž?
- Otišlo je nekoliko intelektualaca s vrha DSS, ali smo sve to nadoknadili uključivanjem intelektualne elite Srbije u patriotski blok. Sem toga, intelektualci mlađe generacije pristupaju stranci i o njima će se tek čuti. To je prirodna smena generacija. Ipak, neki osnivači stranke najavljuju povratak i tome se izuzetno radujem. Pomenula bih gospodina Miloša Radulovića, Vasa Pavićevića, Slađana Mijailovića, Mirka Maksimovića, dr Tihomira Miloševića. Prof. Slobodan Orlović, izdavač Zoran Stojanović, Slobodan Vladušić, profesor Jovan Dušanić, Vladimir Kecmanović i Aleksandar Raković spadaju medu one intelektualce koji žele i javno da podrže našu politiku. Prišli sam su nam i iz Novog Sada Aleksandar Adamović, čovek koji je poznat u umetničkim krugovima, kao i Aleksandar Gajić.

U političkim kuloarima kruže priče da daleko od očiju javnosti šurujete s Demokratskom strankom, i u Vojvodini? Ima li u tome istine?
- Ne šurujem sa DS! Boris Tadić i DS udarili su temelje urušavanju Srbije i po toj stazi, samo većom brzinom, krenuli su i naprednjaci. Koristim priliku da kažem da je osnivanje VANUK i dovođenje autonomaša Berisavljevića u njen UO skandalozno razbijanje srpskog identiteta i srpske države u pokrajini.

Ko su prirodni partneri DSS? Obećali ste formiranje patriotskog bloka.
- Prirodni partneri DSS su patriotske, slobodarske stranke, pojedinci i udruženja koji su protiv briselske administracije i evrofanatizma, protiv Srbije u NATO, za očuvanje KiM, za ekonomski patriotizam i za oslanjanje na Rusiju. Potpisivanjem Božićnog proglasa formirano je jezgro patriotskog bloka, koji se lagano širi.

Kad ste se poslednji put videli s nekadašnjim liderom DSS Vojislavom Koštunicom? Šta vam je rekao kad ste se videli poslednji put?
- Tada sam zajedno s grupom stranačkih kolega tražila demokratizaciju stranke i ukrupnjavanje nacionalne političke scene. Gospodin Koštunica je, kao i uvek, bio učtiv i saslušao nas je, ali naši zahtevi nisu bili ispunjeni.

Da li ste nekad zatražili savet od njega?
- U prethodnom periodu od njega sam tražila savet, ali on se povukao iz stranke i time je ta mogućnost, nažalost, ugašena. Najviše saveta sam tražila onda kada sam bila predsednica Koordinacionog centra za KiM i učestvovala u pregovorima u Beču. Vodila sam sektor vezan za kulturnu i crkvenu baštinu.

Koga od političara biste voleli da vidite na svom kanabetu?
- Verujte mi da bi bilo potrebno da napravim listu čekanja za kanabe!

Da li biste možda voleli da političku karijeru ponovo zamenite diplomatskom?
- Posao diplomate je sjajan jer je u mnogim aspektima veoma kreativan, a služite svojoj otadžbini. Naši čuveni pisci, pesnici i naučnici okušali su se u diplomatiji, pa i to govori kakav je to posao. Svesno sam donela odluku da se prihvatim političke karijere i borbe za stranku, za njene ideje demokratskog i nacionalnog. Bila bi velika šteta za Srbiju da se ta ideja ugasi. Potrudiću se da je sačuvam i onima koji će doći posle mene predam DSS ojačao i stabilan.

Decidirano ste protiv ulaska Srbije u EU, zalažete se za potpuno okretanje Srbije ka Rusiji. Zar ne bi ta politika donela Srbiji više štete nego koristi?
- Videli ste da mnoga istraživanja javnog mnjenja pokazuju da su građani za tešnje povezivanje s Rusijom. Ko nam je prijatelj, najbolje smo videli na primeru ruskog veta u SB UN u vezi sa rezolucijom o Srebrenici. Istovremeno, u EP je izglasana rezolucija koja je Srbe u stvari proglasila genocidnim narodom. O kakvoj šteti možemo da govorimo ako okrenemo drugim putem od onih koji nas neće i ponižavaju i idemo s onima koji nas poštuju i hoće s nama. Kažu da je razmena sa EU mnogostruko veća nego s Rusijom. Ali za saradnju sa EU imamo i ministarku, i pregovarača, i kancelariju za pridruživanje i odbor za EU integracije u Skupštini Srbije, a za saradnju s Rusijom nemamo niti jednu jedinu instituciju. Predlažem da za početak formiramo kancelariju za saradnju sa RF, pa ćete videti kako će se odnos promeniti.
Foto: Promo

Dijagnoza
GDE JE DANAS SRPSKO DRUŠTVO

Kakvu biste dijagnozu dali srpskom društvu danas? Čime biste ga lečili?
- Mi smo društvo u kome caruju lažne vrednosti, lažni diplomci i lažni doktori, a čestiti ljudi su izgubili smisao i samopoštovanje. Mi nismo slobodno društvo, a privid slobode se postiže promocijom prostakluka i niskih strasti. Ljude treba utešiti, dati im veru i realnu nadu, reći im istinu, a ne obeshrabriti ih, vratiti tradicionalne vrednosti ljubavi i poštovanja, rada i učenja. Volela bih da budemo društvo u kome ljudi žive od svog rada, u kome se poštuje znanje, u kome se deca vole i paze, a stariji poštuju. Možda zvuči kao utopija, ali to je opis tradicionalne srpske porodice, koju svako od nas nosi u svom arhetipu.

Atipičan političar
JEZIK BRŽI OD PAMETI

Da li vam je i dalje, kao što ste ranije rekli, jezik brži od pameti?
- Pošto ne spadam u tipične političare i ne jedem hleb od politike, još uvek sebi mogu da dozvolim iskrenost i spontanost, pa mi je i jezik od pameti ponekad brži. Atipičan političarJezik brži od pameti

Da li vam je i dalje, kao što ste ranije rekli, jezik brži od pameti?
- Pošto ne spadam u tipične političare i ne jedem hleb od politike, još uvek sebi mogu da dozvolim iskrenost i spontanost, pa mi je i jezik od pameti ponekad brži.

skener
TOMA JE LUKAV, ZORANA ŽENSKI GLADIJATOR

Kad čujete ova imena, šta vam prvo padne na pamet?

Aleksandar Vučić - opsenar
Tomislav Nikolić - oprezan i lukav
Ivica Dačić - majstor preživljavanja u svim vremenima
Bojan Pajtić - bolje bi pristajao Švajcarskoj
Bratislav Gašić - oličenje lojalnosti šefu
Nebojša Stefanović - Nebojša DR Stefanović
Zorana Mihajlović - ženski gladijator
Maja Gojković - uvek ode u četnike, a vrati se iz partizana