U Sarajevu zabranjeno odavanje pošte žrtvama Oluje!

Zabranom obeležavanja godišnjice stradanja Srba u Oluji, Sarajevo je poslalo jasnu poruku da u Sarajevu nema prostora gde se javno može govoriti o masovnim kršenjima ljudskih prava na prostoru bivše Jugoslavije

SARAJEVO- MUP Kantona Sarajevo PU Centar zabranio je miran skup ispred zgrade ambasade Hrvatske u Sarajevu, koji je prethodno prijavio UDIK povodom obeležavanja 20. godišnjice stradanja Srba u operaciji „Oluja". Skup koji je zakazan za poneđeljak 3. avgust 2015. godine za cilj je imao odavanje pošte nastradalima u „Oluji" i podsećanje javnosti na zločine Hrvatske vojske prema civilnom srpskom stanovništvu koje Republika Hrvatska danas s ponosom slavi, navodi se u saopštenju.

"Ovim činom na ovakav način PU Centar Sarajevo se stavlja u zaštitu Republike Hrvatske, te ovakav vid skupa zabranjuje. S tim u vezi, ovo je najgora i najstrašnija slika koju možemo da pošaljemo iz Sarajeva, a želja je bila nešto sasvim drugo. Zabranom obeležavanja godišnjice stradanja Srba u 'Oluji', Sarajevo je poslalo jasnu poruku da u Sarajevu nema prostora gde se javno može govoriti o masovnim kršenjima ljudskih prava na prostoru bivše Jugoslavije", kaže se u saopštenju Udruženja za društvena istraživanja i komunikacije (UDIK) koje je oštro osuđuje i izražava žaljenje zbog zabrane skupa.

U UDIK-u smatraju da je to dokaz solidarisanja sa politikom koju vodi Republika Hrvatska, a to je politika koja ima za cilj diskriminaciju i veličanje odgovornih za ratne zločine nad srpskim civilnim stanovništvom u Hrvatskoj. U saopštenju se još dodaje da je ovo poruka svim koji se bave suočavanjem sa prošlošću da jednostavno to nije tema koja će da zanima političku elitu u budućnosti.

"Zabraniti mirno okupljanje je nešto što se ne radi u demokratskom društvu a naročito ne u društvu koje je doživelo sličnu sudbinu", smatraju u UDIK-u. "Uprkos zabrani okupljanja, UDIK će u poneđeljak 3. avgusta 2015. godine uputiti pismo predsednici Republike Hrvatske i još jednom je pozvati na odgovornost i distanciranje od zločina počinjenih u ime Republike Hrvatske.

Njeno (ne)distanciranje će imati dugotrajne posljedice na odnose u regionu, ali i ozbiljno shvatanje hrvatskog poimanja Zapadnog Balkana na putu ka EU", dodaje se u saopštenju. Povodom dvadesete godišnjice hrvatske vojno-policijske operacije "Oluja", Centar za žene žrtve rata - ROSA (Zagreb) i Ženska mreža Hrvatske, u saradnji sa UDIK-om, Srpskim demokratskim forumom i Udrugom slobodarskih aktivista Zagreb, održaće zajedničko obeležavanje 3. juna na Trgu bana Jelačića u Zagrebu i na taj način odati počast i izraziti saosećanje sa svim žrtvama "Oluje", navodi se na Internet sajtu UDIK-a.