Šta su plave površine na Marsu?
Ovaj članak je preuzet sa sajta National Geographic.
Ono što je specifično na fotografijama kratera koje je nedavno objavila Evropska svemirska agenicija jesu segmenti u plavoj boji, međutim nije - iako biste najpre to pomislili - reč o vodenoj površini. Naime, u pitanju su naslage koje su se taložile godinama, a čine ih tamne, vulkanske materije.Vetar je sastavni deo svakodnevnice našeg života na Zemlji i u svom okruženju neretko nailazimo na njegove "umetničke" tvorevine koje se ispoljavaju u vidu stena raznovrsnih sastava i oblika, ali i peščanih dina.
Na Marsu, odnosno Crvenoj planeti takođe duvaju jaki vetrovi koji velikom brzinom raznose prašinu i pesak. Jačina ovih vetrova može da dostigne i do 100 km/h, a kao posledica se javljaju gigantske peščane oluje koje mogu da besne na površini Marsa danima, pa čak i nedeljama.
Vetrovi na Marsu, isto kao i na Zemlji, oblikuju reljef zaglađivanjem ili raznošenjem peska i prašine. Ovo poigravanje vetrova i menjanje reljefa na Marsu traje milionima godina i može se videti na fotografijama koje je zabeležio Esin orbiter "Mars Ekspres." Na fotografiji se vide delovi regije Arabia terra, prekrivene kraterima različitih veličina, dok ih možemo razlikovati i po vremenu nastanka. Krateri na Marsu najčešće su nastali erozijom. Neki su vremenom poprimili konkretan oblik i specifične karakteristike, dok su drugi još uvek bezoblični i nedefinisani tako da se čini da se stapaju sa okruženjem.
Izgleda da planeta za koju od davnina znamo, jer je, kao se navodi na sajtu Evropske svemirske agencije, vidljiva sa Zemljine površine, ima sličnosti s našom planetom. A da li osim vetrova postoje još neke - vreme će pokazati.
SA SAJTA NATIONAL GEOGRAPHIC PREPORUČUJEMO VAM JOŠ:
20 država s najboljom reputacijom u svetu
Kako izgleda svakodnevnica u Severnoj Koreji?
Kako je stradalo „najusamljenije drvo na svetu“?
Pet lokacija koje su misterioznije od Bermudskog trougla
Ispred svog vremena: Futurističke ideje Nikole Tesle