Bračna zrelost Nokije i Alkatela

AP
Udruživanje dve kompanije napreduje brže od očekivanog i do sada je odobreno na devet tržišta, uključujući Evropu i SAD, dok se i dalje čekaju odluke regulatora u Japanu, Indiji, Kini i na Tajvanu

Najdivniji dan vašeg života. Ili možda samo najskuplji. Planovi da „Nokija“ (Nokia) i „Alkatel-Lusent“ (Alcatel-Lucent) krenu ka oltaru odvijaju se brže od očekivanog. To ne bi trebalo nikoga da iznenadi. Nijedna od ovih kompanija nije u cvetu mladosti - obe imaju iskustva i ožiljke iz mnogobrojnih prethodnih kombinacija.

Da bi bile sigurne da će ova zajednica funkcionisati, obe kompanije jasno ističu da je reč o preuzimanju, a ne o spajanju jednakih. Izvršni direktor „Nokije“ Radživ Suri (Rajeev Suri) zadužen je za ovaj proces i biće na čelu nove kompanije. Izvršni direktor „Alkatel-Lusenta“ Mišel Komb (Michel Combes) povlači se sa te pozicije 1. septembra.

Iako ovo nije iznuđeno venčanje, ipak postoji pritisak da bi stvari trebalo požuriti. Suri bi želeo da stvori globalnog konkurenta kompanijama „Huavej“ (Huawei) i „Erikson“ (Ericsson) pre novog talasa investicija u mobilne uređaje - razvoj 5G mreža. U prošloj godini „Nokija“ i „Alkatel-Lusent“ zajedno bi imale prihod od 26 milijardi evra, u odnosu na 24 milijarde „Eriksona“ i 43 milijarde „Huaveja“.

Planovi se dobro odvijaju. Veliki dan se i dalje očekuje početkom naredne godine. Regulatorna odobrenja su već pristigla sa devet tržišta, uključujući i Evropu i SAD. Obe kompanije su prošlog četvrtka predstavile svoje poslovne rezultate u drugom kvartalu, koji su premašili očekivanja i ublažili zabrinutost nakon što su u prvom kvartalu „Nokijine“ profitne margine ostale ispod očekivanih za šest procentnih poena. Vrednost akcija obe kompanije se povećala.

Ima još ključnih ljudi koje bi trebalo ubediti da je ova zajednica dobra ideja - regulatori u Japanu, Tajvanu, Indiji i Kini. Poslednja dva navedena tržišta beleže najveći rast i put do odobrenja u Kini možda neće biti lak. Kada postanu jedno, „Nokijin“ udeo na tržištu plus njen udeo u „Alkatel-Šangaj Belu“ (Alcatel-Shanghai Bell) će ovoj kompaniji omogućiti da ima dvostruko više od 10 odsto, koliki je limit udela na tržištu koji kineski zvaničnici odobravaju stranim kompanijama. Međutim, Suri je veoma cenjen u Kini i malo ko očekuje da će ovo biti razlog zbog kog bi se odustalo od ovog dogovora.

Postoji jedino opasnost da što duže njegovu pažnju odvlače sitnice koje se tiču korporativnog venčanja, više se vremena ostavlja rivalima da se fokusiraju na osvajanje tržišta.
Rojters April 2015 


Lex Column