(VIDEO) VELIKO SRCE ČOVEKA: Nemački političar primio izbeglice u svoju kuću
BERLIN - U moru informacija o sukobima Nemaca sa azilantima i zahtevima političara za što rigoroznije mere, naročito protiv izbeglica sa zapadnog Balkana, priča političara Martina Pacelta spada u one dirljive slučajeve u kojima je Nemačka pokazala srce.
Pacelt je, naime, kako piše dnevnik Velt, u svoju kuću u selu Brizenu kod Frankfuta na Odri, gde živi sa suprugom i jednim od svoje petoro dece, primio dvojicu mladih izbeglica iz Eritreje, kojima su ponudili dom, pomoć i učenje jezika.
"Mi želimo njima, ovde, da ponudimo startnu pomoć, da im pomognemo da nauče jezik i da ih posle, kao našu sopstvenu decu, pustimo u život", rekao je Pacelt, koji je poslanik Hrišćansko-demokratske unije u Bundestagu i nekadašnji dugogodišnji gradonačelnik Frankfurta na Odri.
Paceltovi imaju petoro dece i desetoro unučadi, a jedno od njih daje časove nemačkog Habenu (19) i Avetu (24), kako se zovu Eritrejci.
Pacelt je pre dve godine pisao političaru iz partije Zeleni Hansu-Kristijanu Štrebelu i predložio mu, kada su Zeleni tražili više para za humanitarnu politiku, da njih dvojica u svoje kuće prime izbeglice. Štrebel mu nije odgovorio, a Pacelt je prešao s reči na delo - i nekih svojih sugrađana dobio pretnje smrću.
Pacelt je odrastao u porodici sa 13 dece i svojim činom želi da podstakne, ali ne i da prisiljava, ali kaže da Nemačka mora preuzeti sve one koji beže od rata.
O dirljivim momentima "u kojima je Nemačka pokazala srce", pisao je ovih dana i tabliod "Bild", navodeći primere humnosti.
Tu je i slučaj Ulfa Nebea, direktora jedne škole iz Hamburga, koji je na svoju ruku u gimnaziji organizovao odeljenje za izbegličku decu, objašnjavajući svoj potez da, jednostavno, nije bilo vremena da se čeka na incijativu institucija.
Jedan od momenata "sa srcem" je i kada je bračni par Vruk iz Kajfenhajma primio nekoliko ljudi iz Eritreje, uz obrazloženje da je i jedan od njihovih roditelja bio izbeglica i da su oni osetili kako je to.
Na listi onih koji su "pokazali srce" nalazi se i šef pokrajinske vlade Baden-Virtemberga Vinfrid Krečman iz, na saveznom nivou opozicione partije Zeleni, koji je obezbedio 50 stipendija za studije sirijskih izbeglica.
"Mi želimo da mladim ljudima damo šansu", rekao je Krečman.
Među onima koji "imaju srce" je i celo selo Jugenhajm kod Majnca koje se angažuje za izbeglice tako što su skupljali odeću i organizovali nastavu nemačkog jezika.
Tu je i slučaj kada je jedan čovek iz Mirova u istočno-nemačkoj pokrajini Meklenburg- Prednja Pomeranija kupio kuću za smeštaj izbeglica, ali i jedna samohrana majka koja je primila jednu sirijsku izbeglicu...