DELO PROZIVA ŠEFA DIPLOMATIJE: Karl Erjavec da podnese ostavku

Fonet/AP
Miro Cerar treba jasno i glasno da mu kaže da ode s funkcije i posveti se svojoj stranci penzionera

LJUBLJANA - Ministar spoljnih poslova Slovenije Karl Erjavec treba da podnese ostavku zbog Afere Piranski zaliv i arbitražne krize o granici s Hrvatskom koja je zatim izbila, piše otvoreno ljubljansko Delo.

Ako je nedavni pristanak Ronija Abrama da bude slovenački sudija u arbitraći privremeno amnestirao Erjavca od političke odgovornosti, onda je sada njegova ostavka otklonila te rezerve.

AP 
Roni Abram se povukao samo šest dana pošto je pristao da bude slovenački sudija (Foto: AP)

"Drugim rečima, premijer Miro Cerar trebalo bi da Erjavcu jasno i glasno saopšti da je došlo vreme da ode s položja i posveti se svojoj stranci penzionera", navodi list i dodaje da su zbog nekonzistentnosti slovenačke spoljne politike i Erjavčevih samodopadnih javnih izjava ugroženi slovenački nacionalni interesi i arbitražni postupak.

Cerar je prethodno izjavio da mu nisu jasni razlozi Abramove ostavke i da Evropska komisija ne sme dopustiti Hrvatskoj da "samovoljno i jednostrano" izađe iz arbitraže o graničnom sporu dveju susednih država.

Beta 
Neobavešten: Miro Cerar nema pojma zašto se Abram povukao (Foto: Beta)

Slovenački mediji navode da Ljubljana i posle Abramove ostavke ima na raspolaganju niz mera kojima "može da zagorča život Hrvatima", pa i blokira njihov ulazak u Šengenski prostor i Evropsku monetarnu uniju.

Reagujući na najnoviji razvoj događaja u vezi arbitraže, bivši ministri spoljnih poslova Ivo Vajgl i Dimitrij Rupel smatraju da bi Slovenija morala da zaštiti svoje strateške interese formiranjem širokog strateškog veća, koje bi okupilo sve nacionalne snage bez obzira na stranačku boju. Rupel je, pri tom, naveo da je slovenačka "stvar" u morskom razgraničenju s Hrvatskom pravedna, ali da se ne može oteti utisku da njena spoljna politika nije dobro sinhronizovana, prenosi agencija Hina.

U skladu sa arbitražnim sporazumom Slovenija ima rok od 15 dana da imenuje novog arbitražnog sudiju.

Printskrin 

Podsećamo, Kurir je otkrio aferu o arbitraži Piranskog zaliva, a srpsko izdanje Njuzvika je i objavio transkripte koji to dokazuju, da su slovenačke diplomate vršile uticaj na međunarodne sudije Arbitražnog suda da granicu Piranskog zaliva postave u korist Slovenije tako što će joj dodeliti 2/3 tog zaliva.

PS 
Jernej Sekolec i Simona Drenik (Foto: Printscreen YouTube)

I u Hrvatskoj i u Sloveniji digla se velika prašina, a glavni akteri afere, slovenački član Arbitražnog suda Jernej Sekolec i slovenačka predstavnica Simona Drenik, podneli su ostavke.

printscreen YT 
Premijer Hrvatske Zoran Milanović saopštio je da se Hrvatska povlači iz Sporazuma o arbitraži (Foto: Printscreen YouTube)

Hrvatski premijer Zoran Milanović je objavio da će Hrvatska izaći iz tog postupka "jer je kontaminiran", a danas je za to tražio i dobio jednoglasnu podršku celog Sabora. I hrvatska Vlada je donela odluku o tome i obavestila sve nadležne.

U Sloveniji smatraju da Hrvatska nema pravo da se jednostrano povuče iz arbitražnog sporazuma, a u čitavoj aferi za Ljubljanu je najveći problem činjenica da je neko nedozvoljeno snimao razgovore slovenačkih predstvnika u Arbitražnom sudu. Slovenija je u međuvremenu imenovala novog arbitra - predsednika Međunarodnog suda pravde Ronija Abrama, ali Hrvatska ističe da to više nema nikakvog uticaja.

Međutim, iz Evropske komisije poručuju Zagrebu da će se arbitražni postupak nastaviti bez obzira na odluku Hrvatske.