10 saveta kako da ne grešite s novcem
Upravljanje novcem jedan je od ključnih elemenata uspeha. Svi troše novac, ali treba ga trošiti efektivno, a to je umeće koje se uči. Šta je zajedničko uspešnim biznismenima?
1. Ne troše previše
Najlakše je potrošiti novac, jer je lako ubediti se da vam je neophodno još nešto. Međutim, trošiti manje nego što zarađujete danas je praktično osnovna menadžerska veština. Na primer, ser Džon Templton, milijarder, osnivač mnogih investicionih fondova i filantrop, od početka svoje profesionalne karijere (a počeo je kao poslovni sekretar studentskog časopisa na Jejlu) štedeo je polovinu svojih primanja. Vi pokušajte da uštedite 10 –15 posto i stići ćete i do finansijskog uspeha.
2. Vrednost je važnija od cene
Cena obroka, komada odeće ili akcija na berzi samo je jedan deo finansijske priče. Uspešni uvek razmišljaju i o stvarnoj (često – budućoj) vrednosti. Jer sve je ulaganje. Akcije će se isplatiti, kvalitetan komad odeće će i ostaviti utisak i duže trajati, a dobar obrok je kruna uspešnog dana.
3. Znaju sve o kamatama i provizijama
Niko zapravo ne zna koliko novca troši na kamate zbog kreditnih kartica. Po istraživanju CNN-a, prosečan Amerikanac u ovom trenutku – uz kamate koje nije uračunao – po računima kreditnih kartica duguje oko 15.000 dolara. Uspešnima se ovakvi previdi ne događaju. Oni ne zaboravljaju na provizije zbog korišćenja bankomata i drugih vidova transakcija. Zato napravite plan kako, kada i gde ćete trošiti svoj novac. Tako će vam se i trošak isplatiti.
4. Usaglašavaju finansije
Svaka velika životna promena donosi i promene u finansijskom smislu. Zajednički život, brak, selidba, nov posao, unapređenje – sve će se to videti i u iznosu novca kojim raspolažete. Manje promene rešiće se automatski, ali velike treba planirati – u svakom smislu. Ako vam je ovo previše komplikovano, potražite pomoć finansijskog savetnika.
5. Ne pristaju na utvrđen priliv novca
Dok čekaju pravu priliku za povišicu ili bolju poziciju, finansijski uspešni traže i druge načine da utiču na sumu novca koju imaju. Rade na sebi ili pronalaze honorarni posao. Ukratko, ne pristaju na finansijski status kvo.
6. Brinu o svom novcu
Pokušajte da svakog meseca – dovoljno je i samo jedan sat – pregledate sve svoje račune, troškove i planirana buduća ulaganja. Tako ćete znati šta radite dobro, a gde pravite greške ili previde. Finansijski magnati imaju čitave timove koji se time bave; za početak, dovoljna su vaša znanja.
7. Retko rizikuju
Voren Bafet, jedan od najbogatijih ljudi na svetu, rekao je: „Pravilo broj jedan je: Nikad ne gubi novac.” Sve investicije nose i rizik, ali treba ga pravilno izmeriti. Zato uvek imajte plan B, način da se finansijski obezbedite od eventualnog neuspeha. Tako ćete vi kontrolisati rizik, neće biti obrnuto.
8. Ne prave se pametni
I to ne samo kada je reč o novcu, ali na tom polju je ovaj savet ključan. Ako ne razumete sve aspekte svog ulaganja ili trošenja, lako ćete prevideti potencijalne probleme. Treba da znate šta i koliko možete i da se na to usredsredite. Ili pitajte stručnjake.
9. Prihvataju odgovornost
Uspešni traže savete i pomoć i prihvataju ih ili ne, ali sva odgovornost je uvek na njima samima, jer ma šta vam stručnjaci savetovali, na vama je da o svemu promislite i sami donesete odluke.
10. Novac im nije najvažniji
Niko ne može da vam zameri što želite finansijski uspeh i stabilnost – svi to želimo. Novac daje mogućnosti i da uživate i da ulažete u ono što vam je važno. Naravno, novac nije najvažniji. Porodica, zdravlje i prijatelji ipak treba da ostanu na prvom mestu.
Da li je jednostavno prihvatiti i sprovesti u delo ove savete? Nije. Ali to će vam se višestruko isplatiti. Više o upravljanju novcem kao potencijalnoj karijeri možete pronaći ovde.