Saveti za frilensere

Kako do veće zarade kao programer frilenser?

Najbolje plaćeni frilenserski poslovi, po informacijama magazina „Biznis insajder”, jesu pravni poslovi vezani za nove patente, pozajmljivanje glasa animiranim likovima, programiranje i konsultantski poslovi za pokretanje privatnog biznisa

Rad programera kao frilensera deo je rastuće tendencije – ukupan iznos zarade frilensera se povećao za 50 posto u poslednjih pet godina.

„Taj rast je jasan indikator prelaza na onajn rad”, kaže Fabio Rosati iz onlajn platforme za frilenserske poslove širom sveta „Elance-oDesk“.

Mnoge firme su zbog ekonomske krize počele da štede tako što nisu zapošljavale nove radnike. Međutim, potreba za njima je ostala, pa je upravo tada porasla i potreba za frilenserima, objašnjava Rosati. Firmama je odgovaralo to što ne moraju da ih zapošljavaju za stalno, a frilenserima to što ne moraju da idu u kancelariju, a mogu dobro da zarade.

Najbolje plaćeni frilenserski poslovi, po informacijama magazina „Biznis insajder”, jesu pravni poslovi vezani za nove patente, pozajmljivanje glasa animiranim likovima, programiranje i konsultantski poslovi za pokretanje privatnog biznisa.

Mnogi programeri danas se odlučuju za frilenserski rad, upravo zato što posla ne manjka, a i dalje mogu da uživaju u njegovim dobrim stranama: rade od kuće, nemaju mnogo kontakta sa firmama i mogu na miru da se posvete svojim kodovima. Uz sve to, mogu da rade najčešće različite stvari.

Ipak, neki od njih, a pogotovo početnici u poslu i dalje oklevaju da se upuste u frilenserski način rada, iz jednog razloga – ne znaju kako da naplate svoje usluge.

Brajan Kasel, programer i veb-dizajner, koji godinama radi kao frilenser, dao je za sajt „Mašabl” neke od saveta kako se moži preći ta prepreka.

„Kao i većina frilensera, godinama sam radio od projekta do projekta, naplaćujući rad po satu. To mi je bilo dovoljno da plaćam račune i živim pristojno. A uz to sam uživao u glavnoj prednosti: radio sam odakle želim i kad želim“, navodi Kasel.

No, Kasel je u jednom trenutku poželeo da napreduje i zarađuje više, a da pri tome zadrži svoju slobodu, te je zato osmislio plan kako da to i ostvari.

Kreirajte svoje softvere ili predloške

Većina programera započne karijeru radeći sitnije poslove, poput održavanja softvera. „Ako ste programer, kao ja, verovatno ono što zaista želite da radite jeste da kreirate svoj softver ili njegov predložak. Zato odatle i krenite“, savetuje Kasel.

Postoje brojni programeri koji su uspeli na ovaj način. Najistaknutiji primer je „Basecamp“, bivši „37 signals“, kompanija koja je počela kao mala konsultantska firma u oblasti veb-dizajna. Zatim su odlučili da se posvete razvijanju Basecampa, programa koji omogućava pravljenje lista obaveza, deljenje dokumenata i razmenjivanje poruka između članova grupe. Ova aplikacija je postala vrlo koristan alat menadžerima, koji preko nje komuniciraju sa svima koji su uključeni u projekat.

Nakon uspeha aplikacije Basecamp, cela kompanija je preimenovana u isto ime, a od konsultantske firme postali su kompanija koja se bavi razvojem aplikacija.

Za samostalne programere, ovo je takođe razuman prvi korak ka poslu koji zaista žele da rade. Možda nećete odmah zaraditi koliko želite, ali će vam taj posao omogućiti da uživate u radu i da na osnovu njega privučete nove potencijalne klijente. Takođe, danas postoji mnoštvo onlajn platformi, poput Kikstartera, koje nude pomoć u finansiranju ovakvih programa, te na taj način možete umnogome olakšati i ubrzati rad.

Unovčite svoje znanje

Ako ste već programer koji prodaje svoje konsultantske usluge, zašto da od toga ne napravite i poseban proizvod? Kreirajte e-knjigu ili onlajn kurs kojim ćete takođe moći da zaradite. Dok nekim klijentima konsultantske usluge možete da naplatite samo jednom, na ovaj način možete „isto znanje“ da unovčite više puta.

„2013. godine objavio sam svoj prvi obrazovni proizvod, odnosno e-knjigu pod nazivom ‘Design for Conversions’. Prodao sam je prilično dobro, ali ipak ta zarada nije mogla da zameni onu koju sam imao radeći puno radno vreme. No, to mi je pomoglo da steknem svoje čitaoce i publiku, čiji broj od tada neprestano raste. Zato sam bio u mnogo boljoj poziciji kada sam objavio svoj obrazovni onlajn program. Prava korist od edukativnih proizvoda je upravo otvaranje brojnih novih mogućnosti“, ističe Kasel.

Napravite proizvod od svojih usluga

Umesto da naplaćujete svoje usluge po satu rada, napravite od njih kompletan proizvod. Na taj način ćete i preskočiti dosadne delove poput proračuna troškova i predloga za svaki posao koji radite.

Na primer, ukoliko često radite na testiranju softvera, osmislite svoju stalnu ponudu, odnosno „paket proizvod“. Uključite u to testiranje koje radite i određene konsultantske usluge. Tako će klijenti odmah znati šta sve nudite, pa ćete moći da preskočite duga i naporna objašnjavanja.

„Kao programer, verovatno ćete i dalje najviše uživati u kreiranju softvera i aplikacija, ali druge dve opcije mogu da vam posluže kako biste zarađivali dok radite na softveru. No, neka izrada softvera bude vaš prioritet i prvi korak“, savetuje Kasel.

Razvijanje svog softvera ili aplikacije možete da počnete još za vreme edukacije. Danas postoje edukativni programi koji vam već u toku školovanja nude mogućnost praktičnog rada.

Takvi programi postoje i kod nas. Na ITAcademy školovanjem na odseku Programming pripremićete se za rad na celokupnom procesu projektovanja, izrade i implementacije softvera, od početne analize, planiranja i dizajna, preko kodiranja i testiranja, do instalacije i održavanja softvera na mestu njegovog korišćenja. Školovanje podrazumeva rad na konkretnim projektima, sve do samostalne izrade softverskih rešenja. Više o programu možete saznati ovde.