STRAVIČNA SMRT U FUKUŠIMI: Poginuo radnik dok je čistio cisternu, glava mu se zaglavila u otvoru
TOKIO - Jedan radnik havarisane nuklearne elektrane Fukušima poginuo je danas kada mu je glava ostala zarobljena u otvoru mobilne cisterne za otpadne materije koju je čistio i proveravao, saopštila je uprava.
Incidenti tokom čišćenja Fukušime su česti, a u najnovijem 52-godišnji radnik hitno je prebačen u obližnju bolnicu, gde je, po navodima uprave centrale, ubrzo proglašen mrtvim.
Drugi radnik, koji je upravljao poklopcem otvora cisterne kod vozačkog mesta kamiona, rekao je svojim pretpostavljenima da je kolegu našao presamićenog na zadnjem kraju cisterne za otpadne materije duge 7,9 metara. Par minuta pre incidenta, čistač je signalizirao svom kolegi koji je jedini sa njim bio kod centrale, da je završio sa čišćenjem i proverom cisterne, i da je na redu zatvaranje, rekao je portparol kompanije TEPKO Šiniči Nakakuki.
Kolega je potom pokrenuo polugu za zatvaranje, verujući da je to ono što je njegov partner mislio. Sa mesta na kojem se nalazio on najverovatnije nije mogao da ga vidi, jer se čistač nalazio iza cisterne, rekli su zvaničnici. Komunikaciju je otežavala puna oprema za zaštitu od radijacije, koja uključuje šlemove i maske preko celog lica.Zvaničnici kompanije TEPKO nisu mogli da objasne zašto žrtva nije mogla da izbegne poklopac kada je on počeo da se spušta. Nisu mogli ni da kažu da li se čuo krik.
Dva radnika su imala zadatak da očiste i provere kamion koji se koristi na mestu gde se postavlja tzv smrznuti podzemni zid oko izuzetno kontaminiranih zgrada sa reaktorom.Smrznuti zid je pokušaj da se zaustavi isticanje kontaminirane vode u okean.
U toku je policijska istraga a kompanija nije objavila identitet žrtve. U čišćenju i deaktivaciji centrale Fukušima jedan, koja će trajati decenijama, učestvuju hiljade radnika. Prošle godine je bilo 64 povreda, ; duplo više nego prethodne, a današnji incident je drugi sa smrtnim ishodom od početka godine.Cunami potaknut zemljotresom jačine devet stepeni poplavio je 11. marta 2011. godine ovu atomsku centralu na severozapadnoj obali Japana, i oštetio sisteme za hlađenje.Deo reaktora se istopio, oslobodivši veliku količinu radioaktivnih materija, zbog čega je šira okolina Fukušime evakuisana, a sama centrala i danas ima probleme sa čišćenjem.