Opasnosti od ekstremista

DONOSE RADIKALNI ISLAM: Povratnici sa stranih ratišta pretnja po bezbednost

Foto: AP
U BiH postoji bojazan i od stranih državljana koji su u ranijem periodu bili u kontaktu sa osobama dovođenim u vezu sa međunarodnim terorizmom

SARAJEVO - Dobrovoljci i povratnici sa stranih ratišta, strani državljani koji su bili u kontaktu sa osobama dovođenim u vezu sa terorizmom, finansiranje bivših mudžahedina i intenziviranje aktivnosti pojedinih pripadnika ekstremnih religioznih grupa su ključna opasnost za BiH u narednom period. To proizlazi iz Strategije suzbijanja terorizma i s terorizmom povezanih pojava, usvojenoj u BiH, a u kojoj se, između ostalog, ukazuje i na opasnost od pokušaja formiranja što većeg broja zatvorenih vehabijskih zajednica.

Kao problem je navedena i prisutnost velike količine oružja zaostalog iz rata u BiH. “Dobrovoljci i povratnici sa stranih ratišta predstavljaće u idućem periodu jednu od značajnijih bezbednosnih pretnji i veliki rizik. Osim toga u BiH i dalje boravi određeni broj stranih državljana poreklom iz afro-azijskih zemalja koji su u ranijem periodu bili u kontaktu sa osobama dovođenim u vezu sa međunarodnim terorizmom”, upozoreno je u dokumentu. Dodaje se da nije isključeno da njihova ranija veza bude ponovo aktivirana.

“Izvestan broj bivših državljana BiH stranog porekla, od kojih pojedini i dalje borave u BiH, predstavljaju pretnju nacionalnoj bezbednosti”, ističe se u Strategiji, preneo je banjalučki Glas Srpske. Neka od tih lica, kako je navedeno, i dalje su uključena u aktivnosti ilegalnog prebacivanja novca nepoznatih donatora u BiH prvenstveno za potrebe bivših mudžahedina, koji su u vreme rata bili u odredu "El mudžahid" koji se borio na strani Armije RBiH. “Moguće je da novac stiže i sa drugim namerama kao što je finansiranje širenja radikalnog vehabizma i osnivanje novih vehabijskih zajednica u BiH.

Trenutno nema konkretnih podataka da BiH ta lica koriste za pripremu terorističkih napada, ali oni nisu isključeni i stalno su u vidu kao krajnja mogućnost”, istaknuto je u dokumentu. U Ministarstvu bezbednosti BiH kažu, preneo je ovaj banjalučki dnevnik, da je cilj donošenja strategije suzbijanje terorizma i s terorizmom povezanih pojava, ali i ispunjenje obaveza koje je BiH preuzela na međunarodnom planu, posebno onih koje proizilaze iz Sporazuma o stabilizaciji i pridruživanju sa EU. Priznaju, navodi se, da terorističke i ekstremističke pretnje prema BiH i njenim bezbednosnim interesima postaju učestalije i potencijalno opasnije. “Najveća pretnja bezbednosti u BiH, u ovom trenutku, dolazi od terorističkih organizacija, odnosno pojedinaca i grupa inspirisanim njihovim ideologijama - Al-Kaide, Islamska država i Al-Nusra", istakli su u tom resoru.