(KURIR TV) ODBIJAJU PLAN GRAĐEVINSKE DIREKCIJE: Protest grupe stanara smrdljivih zgrada
BEOGRAD - Ispred zgrada simbolično je bio parkiran kran koji je, umesto kugle, imao okačene balone, a stanari, koji su nosili transparente, poručili su da je za njih rušenje zgrada jedino rešenje i da ne prihvataju ponude Građevinske direkcije.
Direkcija je stanarima ponudila preseljenje u zgrade koje će biti izgrađene nedaleko od postojećih, raskid ugovora uz povraćaj novca i nadoknadu svih troškova, zamenu za drugi stan u vlasništvu direkcije u preostale četiri zgrade u naselju ili mogućnost da se vrate u svoje stanove po njihovoj sanaciji. Za opciju raskida ugovora i povraćaj novca opredelilo se 54 vlasnika stanova, a za povratak u sanirani stan izjasnila se jedna osoba. Direkcija ističe da će i dalje nastaviti da plaća naknadu od sedam evra po metru kvadratnom kupljenog stana na mesečnom nivou, režijske troškove, kao i sve prateće troškove oko selidbe svim stanarima koji se odluče za neku od ponuđenih opcija.
Građevinska direkcija, koja je investitor, pozvala je stanare koji to do sada nisu učinili da se opredele za neko rešenje najkasnije do 31. avgusta.
U Direkciji navode da je više od polovine stanara naselja već odabralo neko od ponuđenih rešenja i do sada se izjasnilo 107 vlasnika stanova, od kojih se 21 stanar odlučio za zamenu za stan u novim zgradama, a za drugi stan u vlasništvu Direkcije u preostale četiri zgrade u naselju izjasnio se 31 vlasnik.
Predstavnik stanara Saša Antić rekao je da je ugovor, kojim je predviđeno rušenje i izgradnja novih zgrada na temeljima postojećih, potpisan u decembru prošle godine, a da je Direkcija odlučila da ga jednostrano raskine i ponudi, prema njegovoj oceni, neprihvatljiva rešenja.
On je naveo da su stanari primorani da izaberu neku od opcija, koje su za njih neprihvatljive, jer je Direkcija najavila da će obustaviti plaćanje privremenog smeštaja za one koji se do 31. avgusta ne odluče za neko od ponuđenih rešenja.
"Pozivamo ministarku građevine, saobraćaja i infrastrukture Zoranu Mihailović da čuje i nas, drugu stranu potpisnicu ugovora, i da bude garant da će se ugovor poštovati, da će se poštovati zakoni ove države i pravo stanara na zdrav život", rekao je Antić.
On je naveo da bi u slučaju raskida ugovora oštećena strana, odnosno stanari, plaćala štetu koja se, kao tvrdi, meri desetinama hiljada evra po stanu.
"U tom slučaju bi Direkcija tražila povraćaj PDV, što je oko 4.000 evra minimalno po stanu, gube se subvencije koje je država dala građanima od oko 20 odsto od kupoprodajne cene stana, sve uloženo u stan, kompletan nameštaj i pravo na nadoknadu štete izazvane ovakvim postupkom", naveo je Antić.
Prema njegovim rečima, "zamenski" stanovi takođe su neprihvatljivi, jer su veći od postojećih za najmanje 30 kvadrata i stanari bi morali da doplate tu razliku