NEHUMANO: Austrijanci azilante sa malim bebama smeštaju u autobuse!

Stefan Jokić
U prihvatnom centru je od prošle nedelje obustavljen prijem novih azilanata nakon što je njihov broj premašio 4.000, a centar ima svega nešto više od 2.000 mesta za spavanje

BEČ - Situacija u Trajskirhenu, nadomak Beča, gde se nalazi prihvatni centar za azilante, veoma je teška, a vlasti novopridošle azilante, odnedavno, smeštaju u autobuse, javlja Standard, navodeći da među izbeglicama ima i beba imale dece.

U prihvatnom centru je od prošle nedelje obustavljen prijem novih azilanata nakon što je njihov broj premašio 4.000, a centar ima svega nešto više od 2.000 mesta za spavanje. Sada se nedaleko odatle nalazi 11 autobusa koji služe kao svojevrsne "čekaonice" za nove izbeglice.

Prema pisanju Standarda, izbeglice moraju da provedu u autobusima vreme do prvog ispitivanja i zdravstvenog pregleda. Svakodnevno u autobuse se smešta više desetina azilanata, među kojima su i porodice sa decom. Veliki broj njih spava ispred autobusa na zemlji pod vedrim nebom ili na podu u autobusima.

Pravno gledano takvo zadržavanje je moguće do 48 sati, ali poznavaoci prilika u Trajskirhenu ističu da se taj rok ne poštuje i to pre svega vikendom. Mistarstvo unutrašnjih poslova to negira.

Azilanti u autobusima dobijaju jedan "lanč paket" dnevno, kao i jednu flašu mineralne vode, dok pakete sa sredstvima za higijenu ne dobijaju. Prema insajderskim informacijama, u autobusima ima i beba, a policija je zabranila radnicima prihvatnog centra, koji su želeli da pomognu, da dostavljaju pelene, kao i creva preko kojeg bi azilante u autobusima snabdevali svežom pijaćom vodom.

Ministarstvo unutrašnih poslova ističe da su vlasti zainteresovane za što brži dalji transport azilanata.

Dve trećine zahteva za azil odbijeno
Savezna služba za migracije i azila u prvoj polovini ove godine odbila je čak dve trećine svih predatih zahteva za dobijanje azila u Austriji. U prvih šest meseci Služba je rešila 17.472 zahteva za dobijanje azila, a samo 34 odsto zahteva je odobreno. Poređenja radi, prošle godine je rešeno 18.196 zahteva za dobijanja azila, od kojih 39 odsto pozitivno. Od januara do juna iz zemlje je proterano 4.164 lica koja nemaju pravo na azil u Austriji. U 1.745 slučajeva proterivanje je bilo prisilno, a ostatak u dogovoru sa pogođenima. Austrija je suočena sa velikim talasom ilegalnih migranata i očekuje da će u ovoj godini nadležna služba primiti čak do 80.000 zahteva za dobijanje azila, jer broj neprestano raste.