Slede nove bezbednosne procene štićenih osoba

NISU VIŠE UGROŽENI: Najmanje petoro ostaje bez policijske zaštite!

Foto: Kurir Arhiva
Obezbeđenje određene ličnosti može biti po mestu stanovanja i rada ili podrazumeva zaštitu 24 sata. Sve zavisi od stepena ugroženosti

Ovih dana Uprava krimiinalstičke policije (UKP), Bezbednosno-informativna agencija (BIA) i Vojno-bezbednosna agencija (VBA) uradiće nove bezbednosne procene štićenih lica. Najmanje pet osoba biće skinuto sa spiska štićenih lica, otkriva Kurir.

Naš izvor iz bezbednosnih struktura kaže da je u toku prikupljanje podataka o tome da li je i kome i dalje potrebna policijska zaštita..

- Uobičajeno je da se na svakih šest meseci rade nove procene. BIA. VBA i UKP rade te procene zajedno sa područnim organom po mestu stanovanja, odnosno po mestu gde je lice prijavljeno. Predlog za zaštitu ili eventualno "skidanje" policijskog obezbeđenja predaje se ministru i direktoru policije na potpis. U toku je izrada najnovijih procena, prema kojoj najverovatnije bez zaštite ostaje pet lica, dok prema sadašnjim procenama nema novih kojima je neophodna zaštita - priča sagovornik Kurira. On podseća da je dolaskom novih ljudi na čelo MUP-a, BIA i Vojske znatno smanjen broj stićenih lica.

- Donedavno ta cifra je išla i preko sto. Međutim, na osnovu poslednje procene početkom godine, ta cifra je preplovljena. I kreće se oko 60.

Bezbednosna zaštita štićenih osoba podrazumeva jedinstveni sistem i obuhvata usklađenost rada MUP-a, BIA, VBA), Vojne policije i jedinica Vojske Srbije.

- Obezbeđenje određene ličnosti može biti po mestu stanovanja i rada ili podrazumeva zaštitu 24 sata. Sve zavisi od stepena ugroženosti - dodaje on.

Za bezbednost štićenih osoba zaduženo je, prema nekim procenama oko 2.000 pripadnika državnih bezbednosnih službi. Uprava za obezbeđenje ličnosti i objekata MUP-a Srbije ima preko 1.200 pripadnika. Osim njih o štićenim osobama i objektima brinu i pripadnici specijalnih jedinica policije i Uprava kriminalističke policije (UKP).

Pravo na zaštitu imaju predsednik Republik, premijer, predsedniku Narodne skupštine, ministrii odbrane, policije, spoljnih poslova, načelnik Generalštaba, direktori BIA, VBA i VOA i policije, stran državnici koji borave u Srbiji. Isto pravo mogu da ostvare i nosioci najviših pravosudnih funkcija i drugi državni funkcioneri, ukoliko se proceni da su ugroženi ali i obični građan, ukoliko se dokaže da im je ugrožen život.

,Posebnu kategoriju štićenih ličnosti čine osobe koje se po Zakonu o zaštiti učesnika u krivičnom postupku nalaze u propisanom programu zaštite: svedoci-saradnici i zaštićeni svedoci u pojedinim krivičnim procesima.

Pored određenih lica policija obezbeđuje i oko 80 objekata. Od toga 45 su objekti koje koriste određene osobe, kao i 30 diplomatsko-konzularnih predstavništava u Srbiji. Pod stalnim obezbeđenjem su Dom narodne skupštine, Generalni sekretarijat predsednika Srbije, zgrade Vlade i ministarstava.

S. Vojinović