Testirajte emocionalnu inteligenciju u 7 pitanja

Danas je sve teže izabrati prave saradnike. Već se u oglasu za posao ističe koje su profesionalne kvalifikacije neophodne. Međutim, najčešće postoje bar dva kandidata koji sve postavljene uslove ili većinu njih ispunjavaju na isti način. Kako pronaći idealnog?

Rukovodioci sektora ljudskih resursa, oni koji obično i vode intervjue za posao, sve češće o kandidatima odlučuju na osnovu njihove emocionalne inteligencije. U znanjima vezanim za posao može da se napreduje: postoje treninzi, seminari, radionice, iskustvo. Sa druge strane, naučiti kako postati lider, timski igrač, proaktivan – mnogo je teže.

Emocionalna inteligencija pri ovakvim izborima ima presudnu ulogu. Pravim pitanjima saznaje se mnogo više nego prepričavanjem prethodnih profesionalnih iskustava. Koja su to pitanja koja utiču na to kako ćemo se predstaviti?

1. Na koga se ugledate i zašto?

Odgovor na ovo pitanje mnogo govori o načinu razmišljanja kandidata, a vrlo je teško fabrikovati ga. Lako je imenovati Vorena Bafeta ili Stiva Džobsa kao svoj uzor, ali znatno je teže to objasniti i potkrepiti primerima.

2. Da sutra osnujete kompaniju, koje bi bile njene ključne vrednosti?

Većina će pomenuti poverenje ili uzajamno poštovanje, ali redosled izabranih vrednosti mnogo je „rečitiji”. Podjednako je važno i da li se kandidat predomišlja dok odgovara na pitanja. Zato svaki detalj zaslužuje istu pažnju.

3. Da se poslovni prioriteti kompanije promene, kako biste prilagodili vođstvo svog tima?

Ovo je situacija koja se u poslovnom svetu često događa, pa je i odgovor vrlo važan. To je ono što razlikuje lidere od učesnika, timske igrače od posmatrača – inicijativa i spremnost na promene.

4. Da li vam je neko od kolega sa prethodnih poslova postao pravi prijatelj?

Prijateljstva traže vreme, pa – pored snažne emocionalne inteligencije i empatije – govore i o upravljanju slobodnim vremenom i prioritetima. Posebno ako ih treba održati u okolnostima kada osobe nisu svakodnevno upućene jedna na drugu.

5. Koja znanja ili umeća vam i dalje nedostaju?

Niko ne zna sve, čak ni u svom polju delovanja. Zato je važno negovati radoznalost i imati planove i ciljeve. Ukoliko kandidat sebe smatra dovršenim i savršenim, skoro sigurno nije dobar izbor.

6. Naučite me nečemu što ne znam.

Odgovor uopšte ne mora da ima veze s poslom. Kuvanje, štrikanje, slaganje slagalica, slobodno penjanje… Kod ovog odgovora sve je važno. Pre svega, da li kandidat ima dodatna interesovanja. Drugo – da mu ne predstavlja problem da govori o svom privatnom životu. Treće – da ume da objasni ono što ga interesuje. I konačno – da mu je važno da li ste ga razumeli.

7. Šta su tri ključna faktora uspeha?

Odgovorom kandidat pokazuje pre svega (ne)sebičnost. Ako većinu rečenica počinje sa „Ja”, „Moje mišljenje”, „Moje iskustvo”..., sigurno nije lak za saradnju. Međutim, ako ih počinje sa „Mi”, „Tim”, „Kolege”, nesvesno je pokazao najbitniji faktor uspeha.

Emocionalna inteligencija danas jeste jedan od odlučujućih faktora pri biranju kandidata za posao. Ipak, konačan izbor i dalje je na vama. Izaberite saradnika na koga će se drugi ugledati, jer upravo to znači da ste doneli pravu odluku. Ako želite da postanete uspešan HR menadžer, držite ovih sedam pitanja pri ruci.