Tržišta su zrela za veliki pad u 2016.
Dobro poznati fond menadžer koji je predvideo krah na japanskom finansijskom tržištu, pucanje „Dot.com mehura“ i svetsku finansijsku krizu prognozira da će tržišta biti „zrela za veliki pad“ u nekom trenutku u 2016. godini, što bi mogao biti okidač za bankrotstvo nekoliko država.
Džeremi Grantam (Jeremy Grantham), osnivač i glavni strateg investicione firme „Dži-Em-Ou“ (GMO) sa sedištem u Bostonu, teške 118 milijardi dolara, očekuje da će cene akcija nastaviti da rastu u toku naredne godine, što će u jednom trenutku snažno privući pojedinačne investitore i dovesti do ozbiljnog pada negde oko američkih izbora krajem 2016. godine.
Ovaj pronicljivi investicioni menadžer poznat po svom pesimističnom stavu naveo je da bi to moglo dovesti do „posve drugačije krize“, jer su mnoge vlade sad mnogo više zadužene i brojna dugovanja prebačena na bilanse stanja centralnih banaka.
„S obzirom na to da centralne banke sad mogu da stvore novac za dokapitalizaciju, ovo bi mogla biti kriza koju smo u stanju da prebrodimo. Ako to ne bude slučaj, govorimo o scenariju nalik onom iz tridesetih godina 20. veka i čitavom nizu zemalja koje ne bi bile u stanju da izmire svoje kreditne obaveze“, ukazao je Grantam.
Za razliku od mnogih menadžera kapitala i analitičara, Grantama ne brine previše uticaj koji će proizvesti Fedovo podizanje kamatnih stopa kasnije ove godine, prvi put u skoro 10 godina. On ističe da su Savezne rezerve SAD podizale kamatne stope 13 puta u periodu od 2004. do 2006. bez podrivanja entuzijazma.
„Sada se ponašamo histerično zbog mogućnosti samo jednog podizanja kamatnih stopa? Malo je smešno“, izjavio je.
„Možda ćemo imati nekoliko nestabilnih nedelja kad taj potez bude napravljen, ali siguran sam da će nas Fed umiriti kako ne možete ni da sanjate i tržišta će se brzo prilagoditi, i vrlo verovatno zabeležiti nove najviše vrednosti.“
Međutim, ovo će privući pojedinačne investitore koji su još od 2009. godine ostajali na marginama tržišta na kojem je evidentan snažan rast cena. Do američkih izbora ovo bi moglo gurnuti S&P 500 u vrednosti koje su udaljene od dugoročne norme za dve standardne devijacije, što Grantam opisuje kao špekulativni mehur.
Međutim, treba imati u vidu to da je ovaj britanski finansijer poznat po svojim turobnim prognozama i da je isuviše rano imao negativan stav po pitanju kretanja na američkoj berzi u periodu prosperiteta krajem devedesetih godina. Iako je vreme pokazalo da je bio u pravu u vezi sa dot. com mehurom, to je u narednih nekoliko godina srozalo učinak GMO i dovelo do velikog odliva investitora.
Grantam nije siguran u pogledu toga šta bi moglo izazvati sledeću krizu, navodeći da špekulativni mehuri ne pucaju samo zato što su finansijska sredstva precenjena.
Naime, ukazuje na to da će do kraja 2016. godine tržišta verovatno biti izuzetno podložna krahu, imajući u vidu visoke vrednosti akcija.
„Možda nam se posreći da prebrodimo još jednu krizu i samo budemo svedoci dramatičnog pada vrednosti akcijskog kapitala, a s druge strane, to bi jednostavno moglo da sruši sistem“, rekao je.
„To bi moglo biti nešto novo, neviđeno što bi dovelo do bankrota država.“
Robin Wigglesworth