BEOGRAD - Predsednik Ruske Federacije Vladimir Putin odlučio je da kazni premijera Crne Gore Mila Ðukanovića zabranom uvoza prehrambenih proizvoda iz te zemlje u Rusiju. To je usledilo kao odgovor na to što se Crna Gora pridružila sankcijama Evropske unije prema Rusiji.
Loši argumenti
On je objasnio da su se te države priključile odluci EU o produžavanju sankcija Rusiji, argumentujući svoju odluku time što su obavezni da uvedu sankcije zbog raznih sporazuma sa EU.
- Ta pozicija je samo delimično pravedna. Hoću da naglasim da niz država koje imaju analogne sporazume sa EU ne učestvuje u sankcijama protiv Rusije - kaže Medvedev.
Rusija je 7. avgusta prošle godine zabranila uvoz mesa i piletine, mleka i mlečnih proizvoda, voća i povrća iz EU, SAD, Australije, Kanade i Norveške kao odgovor na sankcije Zapada.
Politički poeni
Ekonomista Saša Đogović iz Instituta za istraživanje tržišta smatra da će ruske kontrasankcije Crnoj Gori na zabranu uvoza poljoprivrednih proizvoda pogoditi pojedinačne proizvođače.
- Privreda Crne Gore je mala, a poljoprivreda nije posebno razvijena, tako da Crna Gora nije mnogo ni izvozila. Oni imaju nešto malo južnog voća, dok je stočarska proizvodnja u povoju, tako da ne mogu mnogo ni da ponude. Proizvođači koji su izvozili na rusko tržište moraju sada tražiti druga tržišta. To govori koliko je odluka Crne Gore da se priključi sankcijama koje je Evropska unija uvela Rusiji bila ekonomski nerazborita, iako im je donela političke poene. Privreda Crne Gore je turistički usmerena i turizam je noseća privredna grana, koja predominantno zavisi koliko ima gostiju iz Rusije. Glavni udarac na crnogorsku privredu bio bi ukoliko bi Rusija donela preporuku ili zabranu da njeni građani ne dolaze na odmor na crnogorsku rivijeru. To bi Crnoj Gori nanelo mnogo veću štetu - kaže Đogović.
Odlazak Rusa
I makroekonomista Dragovan Milićević smatra da Crnu Goru ruske sankcije neće posebno ekonomski pogoditi s obzirom na to da je njihov izvoz u Rusiju mali.
- To je mala ekonomija i nemaju veliki izvoz u Rusiju. Kontrasankcije mogu malo da naude „Plantažama“, koje izvoze vina u Rusiju. Ipak, one će se psihološki odraziti na Ruse koji imaju u vlasništvu nekretnine u CG. Postoji proces izlaska Rusa iz vlasništva u Crnoj Gori jer znatan broj nekretnina prodaju Albancima - ističe Milićević.
Kolektivni odmor
PUTINE, PA MI SMO NA GODIŠNJEM
Koliko će zabrana uvoza prehrambenih proizvoda iz Crne Gore u Rusiju napraviti štete njihovoj privredi u Vladi Crne Gore nismo uspeli da dobijemo komentar jer su do 20. avgusta svi na kolektivnom godišnjem odmoru. Na kolektivnom godišnjem odmoru, i to do 31. avgusta, jesu i svi u Privrednoj komori Crne Gore, pa će vest o uvođenju kontramera od strane Rusije predsednika Velimira Mijuškovića stići na odmoru u inostranstvu.
Činjenice
UVELI SANKCIJE MARTA 2014.
Crna Gora u martu 2014. uvela je sankcije Rusiji
25.000 dolara iznosio je uvoz voća i povrća iz Crne Gore u Rusiju prošle godine
Zabrana uvoza odnosi se na govedinu, svinjetinu, perad i mesne prerađevine, ribu i ostale plodove mora, sireve, mleko i druge mlečne proizvode, voće, povrće i orašaste plodove
Ukupna spoljnotrgovinska razmena Crne Gore u 2013. godini iznosila je 2.148,9 miliona evra
U 2013. godini Crna Gora je izvezla ukupno robu u vrednosti od 375,6 miliona evra, a uvezla robu vrednu 1.773 miliona evra
KOMENTARI CRNOGORSKIH GRAĐANA
trn1
- Za sve je kriva žaba kad je videla da konja potkivaju, pa i ona digla nogu!
bulat2
- Ih, velika šteta. Videće Rusi koliko će ih zaboleti kad ne bude povrća i voća iz CG na tržištu. Ima da krepaju od gladi. Ne znaju s kim se kače.Već imaju sankcije s naše strane, još i ovo, i gotovi su.
margarettt
- A ne danas, Putine... Ovde je danas veliko hapšenje... sad si nas dotukao.
LAV1
- Platiće ga Ruskinje za ovo, ja ti se kunem, Medjedu, ili kako već