Naime, Maja Kocijančič, portparolka Evropske komisije i visoke predstavnice za spoljnu politiku Federike Mogerini, izjavila je da bi takvi potezi Srbije predstavljali pogrešan signal.
- U sadašnjim okolnostima takva vojna vežba bila bi pogrešna. Očekujemo od Srbije da postupa u skladu sa obavezama prema EU i sa procesom pristupanja - poručila je Kocijančičeva.
Dragan Ðukanović iz Centra za spoljnu politiku ističe da Srbija mora dobro da razmisli kako će EU reagovati na ovakvu saradnju sa Rusijom.
- Ukoliko do vežbi dođe, ne mislim da će se reakcija Unije svesti samo na izjave i saopštenja, već na ozbiljne pritiske. Oni žele jasno da stave do znanja da naša posvećenost EU treba da uključi i bezbednosnu komponentu - naglasio je Ðukanović.
Nove posledice
Vojnog analitičara Aleksandar Radića ovakva reakcija EU ne iznenađuje jer se Srbija strateški opredelila za evropsku zajednicu, što sa sobom vuče i neke posledice.
- Srbija doskora, odnosno do krize u Ukrajini, nije imala jaku vojnu saradnju s Rusijom. Naša zemlja se opredelila za evropski put i treba očekivati da odustane od vojne vežbe sa Rusijom. Ne verujem da bi to moglo dovesti do većih posledica po odnose sa tom zemljom jer je i Rusija svesna puta Srbije, dnevnopolitičkih odnosa, kao i dokle Srbija sme da ide - zaključuje Radić.
Ministarstvo odbrane
POSTUPAMO KAO VOJNO NEUTRALNA ZEMLJA
Iz Ministarstva odbrane su odgovorili da u skladu sa proklamovanom vojnom neutralnošću Srbije, četiri stuba spoljne politike i definisanim nacionalnim interesima vode balansiranu spoljnu politiku.
- Trenutno imamo najrazvijeniju saradnju sa SAD i državama EU, sa kojima na bilateralnom i multilateralnom planu učestvujemo na više od polovine ukupnog broja međunarodnih vežbi na godišnjem nivou. Kada je reč o aktivnostima sa Rusijom, Ministarstvo odbrane im poklanja istovetnu pažnju, ali u ovom momentu te aktivnosti nisu ni na približnom nivou koji ostvarujemo sa drugim partnerima.
Vojna vežba
„SLOVENSKO BRATSTVO“
Već u septembru biće održana zajednička vojna vežba Srbije, Rusije i Belorusije koja će imati naziv „Slovensko bratstvo“.
Anatolij Antonov, zamenik ruskog ministra odbrane, rekao je da će vežbe uključivati vazdušnodesantne specijalne snage.
REAGOVANJA
Dragan Šutanovac, DS
DA SE OPREDELIMO
Vlast s jedne strane priča da je cilj ulazak Srbije u EU, a s druge ugovara vojne vežbe sa zemljom kojoj je cela EU uvela sankcije.
Dragan Marković, JS
NIKOGA NE UGROŽAVAMO
Srbija ima status neutralnosti i niko ne može da nam zabrani održavanje zajedničke vojne vežbe sa Rusijom.
Aleksandar Martinović, SNS
Aleksandar Martinivić, SNS
BRANITI INTERESE SRBIJE
Srbija treba da vodi računa i o interesima Istoka i o interesima Zapada, ali konačnu odluku treba doneti u skladu sa interesima svoje zemlje i svojih građana.
Nenad Popović, SNP
RUSIJA JE PARTNER
Ne vidim razlog da nekome smeta da imamo vežbe s Rusijom koje služe tome da podignemo svoju zajedničku odbrambenu spremnost.