U Zavodu za biocide i medicinsku ekologiju tvrde da nema razloga za paniku, kao ni potrebe za suzbijanje krvopija iz vazduha.
"Čim se utvrdi pojava zaraženih komaraca na nekom lokalitetu, naše ekipe izlaze na teren i istog dana vrše suzbijanje na širem području od onog gde su utvrđeni zaraženi komarci", objašnjava dr Branislav Pešić iz Zavoda za biocide i medicinsku ekologiju.
"Ako se ukaže potreba, suzbijanje larvi će se pojačati, ali zasada je situacija u potpunosti pod kontrolom", dadao je on.
Interesantno je da se ove godine zaprašivanje vršilo isključivo sa zemlje. Između ostalog i jer je tek rebalansom gradskog budžeta obezbeđen novac za ovu namenu.
"Na osnovu rezultata monitoringa ove godine nije uopšte bilo potrebe za suzbijanjem komaraca iz aviona", tvrde u Zavodu i savetuju sugrađanima da izbegavaju šetnje u večernjim i jutarnjim časovima u priobalju reka, parkovima i šumama.
Zavod za biocide i medicinsku ekologiju, u maju dobio je 15 novih, specijalizovanih vozila za suzbijanje komaraca sa zemlje. Pristigle manje mašine, za tri sata mogu da pokriju do 120 hektara, a veće, takozvane top, do 160 hektara.