Kako da pametno gubite vreme?

Kad kažemo „vreme”, mislimo na radno vreme.

Svi koji tvrde da za vreme radnog dana na poslu isključivo rade svoj posao, najblaže rečeno, izvrću istinu. Onog trenutka kada odgovorite na telefonski poziv porodice ili prijatelja ili proverite lični mejl, vi hvatate krivinu. Činjenica je da većina poslodavaca nije toliko stroga da vam ovakve „ispade” striktno kontroliše. Naravno da nećete otvarati pasijans, ali niko vam neće zameriti na tome što pauzu (između ostalog) koristite i za to da pročitate novine.

Iako se neposvećenost poslu tokom celog radnog dana najpre očekuje od mladih, istraživanje koje je sprovela kompanija Survey.com, pokazuje da najveći procenat – čak 89% – radnika koji gube vreme tokom radnog dana ima između 26 i 39 godina. Da li je to zaista gubljenje vremena? Isto istraživanje pokazalo je da više od polovine ispitanika (53%) ne smatra da izbegava svoje dužnosti, već da prave kratke pauze koje ih, nakon toga, čine produktivnijim.

Pogledajte sada oko sebe po kancelariji (da li je tačna pretpostavka da ovaj tekst čitate dok ste na poslu?): u svakoj postoji onaj jedan kolega koji se najviše žali na manjak vremena i ogroman pritisak, a ipak uvek sve stiže da uradi i završi.

Kako?

Stručnjaci sa BusinessAcademy u Beogradu preporučuju pravilo 52:17. Zaista, mnogi produktivni i uspešni ljudi ne rade osam sati dnevno. Često im radni dan traje i duže od 10 sati, ali ni tada to nije vreme efektivnog rada. Pa šta onda rade?

Vrlo je jednostavno: 52 minuta su potpuno predani poslu, a onda prave pauzu od 17 minuta; onda opet 52 minuta rada, pa 17 minuta pauze… i tako celoga dana. Imajte u vidu to da nijednih 17 minuta nema nikakve veze s poslom. Rade sve ono što ih privatno zanima – unapređuju svoja interesovanja, a time možete i onome što radite da date novu perspektivu.

Ukratko, sve je u upravljanju vremenom i u posvećenosti. Sa druge strane, lekari stalno ističu da ljudsko telo nije stvoreno da sedi osam sati bez prestanka, pa zašto se opirati prirodi? Zato ne zanemarujte poruke koje vam šalje vaš organizam. Sami postavite ritam kojim ćete raditi. Setite se kako izgledaju kancelarije kompanije Gugl. Tu ništa nije slučajno. Naprotiv, usredsređen i odmoran radnik je onaj koji kompaniju vodi napred.

Ako baš nemate ideju kako da provedete pauzu, evo dobrih predloga:

Šetnja. Svež vazduh, sunce, lagana vežba… Bićete puni pozitivne energije.

Ćaskanje. Razgovor s kolegom ili prijateljem je odličan način da se opustite.

Dremka. Ukoliko imate mogućnosti, odspavajte 15-20 minuta.

Surfovanje. Po internetu. Da vidite čega sve novog ima.

Čitanje. Uživajte u dobroj knjizi ili u žutoj štampi. Kako vam drago.

Sanjarenje. Najbolje ideje se javljaju kada ih najmanje očekujete.

Obrok. Ne za radnim stolom i ne u kancelariji.

Meditacija. Opustićete se i fizički i psihički.

Planiranje. Ako svakog radnog dana 15 minuta dobro razmislite, za sedam dana ćete imati plan za savršen odmor.

Ili bilo šta drugo što vas ispunjava, čini srećnim… Koji su vaši predlozi?