Vitrina za izlaganje rukopisa dar grada Narodnoj biblioteci

Vitrina je namenjena čuvanju i izlaganju srednjovekovnih rukopisa, starih i retkih knjiga i građe iz posebnih fondova

BEOGRAD - Narodna biblioteka Srbije predstavila je danas javnosti „Beogradski parimejnik”, jedan od najvrednijih srednjovekovnih ćirilskih rukopisa iz svoje zbirke, izložen u specijalnoj vitrini za koju je sredstva obezbedio grad Beograd – Sekretarijat za privredu. Rukopis je izložen na Svetski dan knjige.

Vitrina je namenjena čuvanju i izlaganju srednjovekovnih rukopisa, starih i retkih knjiga i građe iz posebnih fondova.
Nabavka specijalne vitrine je u interesu razvoja turizma u Beogradu i predstavlja konkretan doprinos očuvanju i prezentaciji kulturno-istorijske baštine, a uključivanje Narodne biblioteke u turističku ponudu glavnog grada podržala je Turistička organizacija Beograda.

– Sekretarijat za privredu kontinuirano podstiče razvoj turizma u Beogradu, pa je prepoznao i potencijal pravljenja ovakve vitrine, koja je od velikog značaja za Narodnu biblioteku, ali i dar gradu Beogradu. Beograđani i turisti po prvi put mogu da vide dragoceno rukopisno nasleđe srpskog naroda, a buduće generacije imaće priliku da se upoznaju sa njim u okviru obrazovnih tura – rekla je Tanja Popović iz Sekretarijata za privredu.

Ona je istakla i da je vitrinu izradilo domaće preduzeće, što će smanjiti troškove njenog održavanja, a na taj način Sekretarijat za privredu podstiče i razvoj domaće proizvodnje.

Takođe, kako bi se iskoristili potencijali kojima Beograd raspolaže s ciljem da se učini zanimljivijom i atraktivnijom turističkom destinacijom, Sekretarijat za privredu je u 2011. godini finansirao nabavku još jedne specijalne vitrine i to Narodnom muzeju u Beogradu za čuvanje i izlaganje publici mumije, poznate kao Nesmin – „Beogradska mumija”, koja se nalazi u Arheološkoj zbirci Filozofskog fakulteta, u spomeniku kulture Kapetan Mišinom zdanju, čija se promocija očekuje u maju.

Dejan Veselinov, direktor Turističke organizacije Beograda, naglasio je da je vitrina od velikog značaja i za kulturnu ponudu i za turizam Beograda.
– Sekretarijat za privredu i Turistička organizacija Beograda zajednički predstavljaju Beograd kao destinaciju koja obiluje kulturnim sadržajima. Vračarski plato, sa Hramom Svetog Save i Narodnom bibliotekom, već je uvršćen u jednu od top atrakcija Beograda, a sada imamo novi sadržaj koji će privući i Beograđane i goste iz Srbije i sveta. Turistička organizacija Beograda će nastojati da usmeri što veći broj ljudi da dođe i vidi naše rukopisno nasleđe, a ovakve stvari svakako doprinose kandidaturi Beograda za evropsku prestonicu kulture 2020. godine – rekao je Dejan Veselinov.

Vršilac dužnosti upravnika Narodne biblioteke Srbije Dejan Ristić istakao je da je vitrina jedan od najvrednijih poklona koje je ova institucija dobila u poslednjih nekoliko decenija, posebno kada se ima u vidu da je to prva vitrina za čuvanje i predstavljanje starih i vrednih knjiga u stalnom posedu Narodne biblioteke, koju dnevno poseti oko 2.000 ljudi.

Vitrina omogućava mikroklimatske uslove za čuvanje i izlaganje rukopisa, kao i dostupnost publici vrednih originala rukopisnog nasleđa tokom čitave godine.