BEOGRAD - Republički hidrometeorološki zavod (RHMZ) upozorio je da će na području Srbije i danas u svim krajevima biti veoma toplo vreme sa maksimalnom temperaturom od 34 do 38 stepeni.
Od srede će na severu i zapadu biti malo svežije, a na jugu i istoku biće veoma toplo vreme do subote 5. septembra sa najvišom temperaturom vazduha oko 35 stepeni.
Danas će u Srbiji biti sunčano i veoma toplo vreme sa najvišom temperaturom od 35 do 38 stepeni. Najniža temperatura vazduha kretaće se od 14 do 24, a na jugu Banata oko 27 stepeni, dok će vetar biti slab i umeren, na jugu Banata povremeno jak, pretežno jugoistočni.
I u Beogradu će sunčano i veoma toplo vreme sa slabim i umerenim, jugoistočnim vetrom. Najniža temperatura vazduha biće oko 24, a najviša oko 37 stepeni.
U Srbiji će, prema izgledima vremena za sedam dana, do 8. septembra, od srede do subote u većem delu biti pretežno sunčano i malo svežije vreme, a na jugu i istoku i dalje će biti veoma toplo.
Uz lokalni razvoj oblačnosti, očekuje se ređa pojava kratkotrajne kiše ili pljuska sa grmljavinom.
U subotu uveče na severu, a u nedelju i u ostalim krajevima, očekuje se zahlađenje s kišom, pljuskovima i grmljavinom. Od ponedeljka biće promenljivo oblačno, sveže i uglavnom suvo vreme.
Nada Macura: Evo kako da prebrodite vrućinu:
Nošenje prikladne odeće i obuće i provetravanje prostorija, saveti su portparola Hitne pomoći Nade Macura građanima, povodom veoma toplog vremena koje se i danas očekuje u Srbiji. Kada su visoke temperature vazduha, savetuje se uzimanje tečnosti i lagane hrane, boravak u hladovini, u klimatizovanim prostorijama, pored fontana i vode, polučasovne jutarnje šetnje i oprez na kupalištima i u saobraćaju.
Potrebno je uzimati niskokaloričnu hranu, nositi odeću od poroznih materijala i prirodnih tkanina, zaštititi glavu, oči i kožu od sunca i redukovati fizičku aktivnost, savetovala je, takođe, ranije Macura. Osobe koje rade na otvorenom prostoru trebalo bi da uzimaju što više mineralne vode, a ljudi koji rade na građevinama da vode računa o mogućoj vrtoglavici i promenama krvnog pritiska, saveti su Macure.
Kada su visoke temperature vazduha, savetuje se i nošenje boce sa vodom, osvežavanje voćnim napicima, izbegavanje izlaganja suncu u najtoplijem delu dana od 10 do 17 sati, uzimanje voća i povrća i održavanje higijene ruku i tela.
"Potrebno je što više pomoći svom termoregulacionom sistemu", naglasila je ranije portparol Hitne pomoći.
Visoka temperatura vazduha najviše šteti hroničnim bolesnicima, koji bi trebalo da borave u klimatizovanim prostorijama i u hladovini, upozorila je Macura. Potrebno je uzimati vitamine, minerale, natrijum, kalijum, kalcijum i magnezijum, mediteransku hranu, ribu, sokove, lubenice, dinje i sladoled i pažljivo postupati sa namirnicama, poručila je, takođe, portparol Hitne pomoći.
Srčani, stariji i hronični bolesnici trebalo bi da budu umereni u obavljanju fizičkih poslova, savetovala je, takođe, ranije Macura. Srčani bolesnici i osobe, koje se preterano znoje, trebalo bi da se pričuvaju, jer kada čovek gubi tečnost i minerale, mogu nastupiti srčane aritmije, savetovala je Macura.
Pri tom ne treba konzumirati alkohol, a dobro je koristiti suncobran i lepeze, u stanovima stvarati promaju i spuštati roletne, savetovala je portparol Hitne pomoći. Osobe, koje se vraćaju sa posla, dok čekaju prevozno sredstvo u saobraćajnom "špicu", ne bi trebalo da stoje u mestu, nego da se kreću i šetaju, kako bi izbegli eventualni zdravstveni kolaps, poručila je, takođe, ranije Macura.
Poželjno je, prema njenim rečima, da građani, ukoliko ne moraju, ne koriste vozila javnog gradskog prevoza u vreme kada se oni koji rade vraćaju sa posla.