OVDE NALAZE SREĆU: 10.000 migranata naseliće se u Srbiji

Reuters
Neke države EU zatvaraju granice i sprečavaju izbeglice da se dokopaju cilja, što će ih, privremeno ili trajno, zadržati kod nas

BEOGRAD - Prema proceni, čak do 10.000 migranata trajno će se nastaniti u Srbiji u narednih nekoliko meseci jer im ulazak u države EU, kao što su Mađarska, Nemačka, Austrija i Bugarska, postaje sve teži. Oni će se tako, osim u prihvatnim centrima, naseliti i širom Srbije, saznaje Kurir!

- Brojka od 10.000 nije konačna, možda ih bude i više, a sve zavisi od daljeg razvijanja situacije u Siriji, Avganistanu i drugim zemljama iz kojih izbeglice beže.
AP 
Surovo... Mađari se od izbeglica brane bodljikavom žicom

Prvi na udaru

Dakle, budući da EU zatvara svoje granice i takoreći čini sve da spreči ulazak migranata u njihove države, oni će se zadržavati ovde. Država već razrađuje plan kako će rešiti ovo pitanje. Uskoro će se izgraditi prihvatni centri, ali će se migrantima verovatno ponuditi i da se trajno nastane u mestima za koje se proceni da bi to bilo pogodno - priča izvor Kurira.

Premijer Srbije Aleksandar Vučić rekao je juče da je od početka godine kroz Srbiju prošlo 115.000 migranata, a da ih je ovom trenutku 7.800. Kako je rekao, država se suočava s velikim talasom izbeglica i neretko je prva zemlja na tom izbegličkom putu ka zapadnoj Evropi, koja ih registruje, popisuje, uzima im otisak prsta i pruža medicinske preglede. Premijer je rekao da Srbija neće da kvari prijateljske odnose sa Mađarskom niti sa bilo kim drugim i da ćemo svoj teret „da izguramo“.
- Na Bledu smo dobili najveće aplauze jer ne kukamo i ne plačemo - rekao je Vučić.
Reuters 
Strašno... Mališani odrastu na ovom putovanju

Dodao je da Srbija podržava stavove nemačke kancelarke i austrijskog ministra spoljnih poslova Angele Merkel i Sebastijana Kurca da čeka zaključke Višegradske grupe, koja će 5. septembra održati sastanak o migrantskoj krizi, ali i strategiji EU.

Premijer je ovih dana, podsetimo, rekao da će Srbija sama da prihvati jedan broj migranata, po čemu smo više Evropljani od nekih drugih.

Demograf Vladimir Nikitović smatra da je ideja o prihvatanju dobra, ali naglašava da naseljavanju širom zemlje mora da prethodi detaljno razrađen plan.
- Treba videti šta bi naseljavanje značilo za našu državu iz bezbednosnih razloga, ali i u etničkom smislu. Međutim, najpre treba reći šta mi migrantima u stvari možemo da ponudimo - kaže Nikitović.

No, dok se ne napravi detaljan plan, migrantima će na raspolaganju biti prihvatni centri, a ministar za rad Aleksandar Vulin rekao je da se u Srbiji sredstvima stranih donatora trenutno gradi nekoliko prihvatilišta:
Reuters 

Presekli ogradu

- Jedno će, nadam se vrlo brzo, biti otvoreno u Subotici, a jedno prihvatilište ćemo graditi i na teritoriji Beograda.

Ministar odbrane Bratislav Gašić rekao je da Srbija trpi pritisak zbog velikog broja migranata, te da Vojska daje pun doprinos u pružanju pomoći migrantima . Inače, juče su pokretači inicijative „No Fences in Europe“ (Ne granicama u Evropi) i „El Camino de Balkan“ (Balkanski put) simbolično su presekli žičanu ogradu na granici Mađarske i Srbije i poručili da zidovi ne smeju da postoje u Evropi u 21. veku.
Marina Lopicic 

Vučić otkriva
OTAC MI JE ROĐEN U IZBEGLIŠTVU

Premijer Vučić juče je rekao da o izbeglicama neće da govori na ružan način jer smo imali stotine hiljada izbeglica, te da zna kako to izgleda.
- Samo zato što mu je majka izbegla, moj otac je 1941. slučajno rođen kod nas. Sada treba ja na tim ljudima da se iživljavam - rekao je on. Vučić se juče sastao sa češkim kolegom Bohuslavom Sobotkom, koji je najavio da će njegova zemlja pomoći Srbiji da se izbori sa problemom migranata. Vučić je zahvalio češkoj vladi na pomoći od 360.000 evra. Sobotka je poručio da Srbija zaslužuje da otvori prva poglavlja u pregovorima sa EU.

Bojan Pajtić u Kanjiži
POMOĆ OD 14 MILIONA DINARA

Predsednik Pokrajinske vlade Bojan Pajtić obišao je juče izbeglički kamp u Kanjiži i tom prilikom razgovarao s predsednikom te opštine Mihaljem Bimbom. Pokrajinska vlada će ovoj opštini, u kojoj se svakodnevno nalazi više od hiljadu izbeglica iz Sirije i drugih afričkih i azijskih zemalja, pomoći sa oko 14 miliona dinara za pokrivanje najvećeg dela troškova koje je Kanjiža imala u formiranju izbegličkog tranzitnog centra.