BEOGRAD - Grupa izbeglica iz Krajine predložila je originalno i ironično rešenje problema migranata iz Sirije. Oni su ponudili svoja imanja u Hrvatskoj sa kojih su proterani 1995. i do danas ne mogu da se vrate.
Milovan Budimlija, izbeglica iz ličkog mesta Plaška, nudi migrantima kuću od četiri sprata na placu od 2.000 kvadratnih metara. On se sa ovom idejom nedavno obratio pismom i predsedniku Republike Tomislavu Nikoliću.
"Poslao sam dopis na koji nisam dobio odgovor. Zamolio sam predsednika da javno podrži ideju da se tim nesrećnim ljudima iz Sirije daju naša imanja u Hrvatskoj na trajno ili privremeno korišćenje, besplatno ili uz neku nadoknadu. Ne želimo samo da pomognemo tim nesrećnim ljudima, već i da skrenemo pažnju svetskih medija na Srbe izbegle iz Hrvatske koji već 20 godina ne mogu da se vrate na svoja ognjišta", kaže Budimlija.
Milovan Budimlija kaže da će u narednim danima pokušati da obaveste što više svojih zemljaka po inostranstvu.
"Najmanje 10.000 Krajišnika rasuto je od Amerike do Australije. Želimo da ih upoznamo sa ovom idejom. Kao što već postoje spiskovi nestalih i ubijenih Srba iz Krajine, možemo da napravimo i spisak sa imenima ljudi, mesta i nepokretnosti koje se nude izbeglima sa Bliskog istoka", kaže Budimlija.
Vladimir Dmitrović, izbeglica iz Gline, kaže da ga nepregledne kolone izbeglica kroz Srbiju podseća na "Oluju" i kolonu prognanih u kojoj je bio.
"To me je podstaklo da ovim nevoljnicima javno ponudim svoju imovinu - dve kuće i dva hektara oranica, na besplatno korišćenje najmanje pet godina. Toliko mi preostaje do penzije, kada planiram da se vratim u rodni kraj u kom nisam bio od 1995", kaže Dmitrović.
Direktor Veritasa Savo Štrbac kaže da ga je već nekoliko Krajišnika kontaktiralo sa istovetnom idejom. Štrbac priča da često prolazi pokraj autobuske stanice u Beogradu i vidi te nesrećnike, ali i ljude koji im pomažu.
" Avgusta 1995. godine policija nam nije dozvolila da uđemo u Beograd, već su nas terali na Kosovo. Niko bolje od nas ne razume patnju ljudi iz Sirije zbog čega im želimo mnogo više sreće nego što smo je mi imali. Ima u ovoj ideji ironične poruke vlastima Hrvatske da ako im Srbi nisu dobri pa nas već 20 godina sprečavaju da se vratimo, neka probaju sa Sirijcima", kaže Savo Štrbac.
On dodaje da i sam može da ponudi stan koji je imao u Benkovcu, a zatim i deo imanja.
"Verujem da moja majka i brat neće imati ništa protiv da deo imanja poklonimo izbeglicama iz Sirije", kaže direktor Veritasa.
Za predsednika Koalicije Udruženja izbeglih iz Krajine, Milorada Lintu, ovo ipak nije dobar način da se pokrene pitanje povratka izbeglih u Krajinu.
"Svako ima prava da sa svojom imovinom radi šta hoće, ali nisam siguran da je ovo put kojim ćemo doći do svojih prava", ističe Linta.
(Vesti online)