Sve više obolelih od raka
BEOGRAD - Situacija je više nego alarmantna - ove godine rak će dobiti 37.000 stanovnika u Srbiji!
Ili - ceo jedan Vršac! A od te opake bolesti umreće oko 22.000 ljudi!
Zvuči zastrašujuće, ali ovo su podaci našeg najpoznatijeg onkologa prof. dr Slobodana Čikarića, predsednika Društva za borbu protiv raka Srbije.
- Muškarce najviše napada rak pluća, a žene rak dojke. Stopa novoobolelih od malignih tumora raste u proseku za 1,9 odsto godišnje. Inače, prema zvaničnim podacima objavljenih za 2009. godinu, otkriveno je 35.000 novih slučajeva malignih tumora svih tkiva. Stopa umrlih godišnje raste i u proseku iznosi 2,3 odsto - kaže prof. dr Čikarić.
Podsetimo, ovaj stručnjak jedini je u Srbiji koji je porast obolelih od pojedinih vrsta raka povezao sa bombardovanjem 1999. godine.
- U porastu je broj obolelih od takozvanih limfoma i leukemije. Jer, tada smo svi udahnuli radioaktivni oblak koji je nastao kao posledica eksplozija uranijumskih bombi. Zbog toga, običan čovek ne može ništa da uradi da spreči dobijanje raka. S druge strane, Srbiji nedostaju generatori jonizujućeg zračenja za lečenje obolelih. Ono što sada imamo pokriva samo 50 posto potreba Srbije po standardima EU. Da bi se problem rešio, trebalo bi da država izdvoji još 20 miliona evra za nabavku aparata, kao što to svake godine radi za nabavku citostatika, koji su prošle godine srpski budžet koštali 38 miliona evra - navodi on.Prof. Čikarić apeluje na nadležne da se "pozabave stvaranjem dodatnog prostora za lečenje obolelih od raka", jer:
- Institut za onkologiju izgrađen je kad je Beograd imao 300.000 stanovnika, a sada ima oko dva miliona - kazao je on.
Citostatici nisu čudotvorni!
Prof. dr Slobodan Čikarić kaže da farmaceutske kuće koje prave citostatike "jure samo profit" i da ti lekovi jesu neophodni, ali nisu čudotvorni.- To su izuzetno skupi lekovi. Čak toliko da mogu da dovedu u pitanje budžet neke manje države - navodi dr Čikarić.