Odlazak na posao koji ne volite može da vas košta više od osmeha na licu. Osobe koje rade posao samo iz osećanja obaveze mogu da zarade brojne zdravstvene probleme, postanu iscrpljeni i budu pod stresom, pokazalo je novo istraživanje u Italiji u kome je učestvovalo 260 radnika različitih profila.
- Naša studija proučavala je da li neki oblici posvećenosti organizaciji mogu imati štetne posledice, poput emotivne iscrpljenosti ili nečeg još goreg - kaže Aleksandra Panaćio, jedna od autora studije, i dodaje da odsustvo emotivne veze s određenom organizacijom stvara osećaj dužnosti, što nije dobro po zdravlje.
Zaposleni koji rade tamo gde ne vole, o kakvim god razlozima da je reč, skloniji su dobijanju mentalnih i fizičkih bolesti. Istraživanje je, takođe, otkrilo da su ljudi s većim samopouzdanjem više pogođeni činjenicom da moraju da rade posao koji ne vole.
- Kad radnik ostaje u firmi jer nema drugih opcija, on će doživeti vrstu emotivne iscrpljenosti - upozorava Panaćio i navodi da zaposleni mogu da se bore protiv toga tako što će razvijati međusobne odnose, čime se povećava osećaj mobilnosti i želje za ostankom u toj organizaciji - predlaže Paćio.
Družite se s kolegama, bićete zdraviji
Objavljeno
23.04.2012. 22:03h
→ 14.02.2017. 12:08h
Osobe koje rade posao samo iz osećanja obaveze mogu da zarade brojne zdravstvene probleme, pokazalo je novo istraživanje u Italiji