Najvažnija je dobra dijagnoza
BEOGRAD - Iznenada vas je zaboleo stomak. Baš dole, s leve strane. Pomišljate na svašta. U panici trčite kod ginekologa. On, posle pregleda ultrazvukom, okreće se ka vama i kaže:
"Moram da vam kažem... vi imate cistu na jajniku." Vi odahnete. Ali, ne bi trebalo. Jer, mnoge od nas, kad čuju dijagnozu, više ne obraćaju pažnju na svoj jajnik. To ne bi trebalo tako, jer nekada, doduše retko, može da bude i ozbiljno.
Dr Rastko Maglić, ginekolog-akušer, konsultant "Klinikanove" iz Beograda, kaže da ciste mogu da se pojave u bilo kom reproduktivnom periodu, to jest dok žena ima redovne ovulacije i menstrualne cikluse.
- Većina cisti su dobroćudne. Svakog meseca jajnici stvaraju male ciste, koje se zovu Grafovi folikuli. Iz jednog se tokom ovulacije otpušta zrela jajna ćelija. Kad folikul pukne, postaje takozvano žuto telo koje je veličine od 1,2 do dva centimetra. Ako se oplodnja ne dogodi, ono se smanjuje i nestaje, a u slučaju oplodnje, prvo se poveća, a zatim se polako smanjuje tokom trudnoće. Ukoliko ne dođe do pucanja folikula, on raste i nastaje cista na jajniku. To su takozvane funkcionalne ciste, koje se prate mesec-dva. Trebalo bi spontano da nestanu. One se retko operišu - kaže dr Maglić.
Kako objašnjava, druga vrsta su dermoidne, koje su urođene.
- One se operišu. Kad se izvade, žena je potpuno izlečena. Obično su u njima razna tkiva od zuba, do dlaka. Čudne su. Osim njih, ciste koje mi ozbiljno pratimo su takozvane endometriozne. One mogu da zadaju mnogo problema. Dešava se d ih operišemo po nekoliko puta.
Nisu ograničene samo na tkivo jajnika, mogu da se nađu i u njihovoj okolini. To su, međutim, ciste koje ne ugrožavaju život žene. S druge strane, postoje i maligni tumori. Zato je neophodno da se uradi dobra dijagnostika, kako bi se utvrdilo o čemu je reč - navodi dr Maglić.
Operacija
Dr Rastko Maglić kaže da se ciste manje od pet centimetara ne operišu.
- Za veće se smatra da u 20 odsto slučajeva mogu da pređu u maligni tumor. Vade se i ciste koje su pojavile odavno, i posle šest meseci terapije i dalje stoje, a veće su od pet do 10 centimetara. Zahvati se uglavnom obavljaju laparoskopskom metodom, pri čemu se ne pravi klasični hirurški rez, već se kroz nekoliko malih rezova instrumentima ulazi u stomak i na taj način odstranjuje cista - kaže on.