Muški sterilitet može da bude razlog braka bez dece

Muževi, budite hrabri

Ne stidite se da odete kod lekara ako ste već dugo u braku, a supruga nikako ne ostaje trudna. Možda je problem u vama

BEOGRAD - Rađaju se da bi bili naslednici loze i imovine. Odmalena im se govori da su tu da produže ime porodice. Muškarci. I, ne pomišljaju na sterilitet ukoliko se dogodi da nemaju dece. Obično je žena ta koja prva ide na ispitivanja... A stručnjaci kažu da su za bračni sterilitet podjednako "krivi" i ona i on.

Dr Aleksandar Milošević, direktor KBC Zvezdara i urolog, kaže da bi, po pravilu, bračni sterilitet trebalo započeti ispitivanjem muškarca, jer se njihov poremećaj uočava brzo i lako.

- Na osnovu samo jednog spermograma, analize broja i pokretljivosti spermatozoida, moguće je utvrditi da li je muškarac sterilan ili ne. U slučaju da uopšte nema spermatozoide, tada se rade razni zahvati kao što su biopsija ili uzimanje delića testisa - kaže dr Milošević i dodaje da se na taj način lako utvrđuje zbog čega je došlo do steriliteta.

Razlozi muške neplodnosti, kaže dr Milošević, jesu smanjen broj spermatozoida, njihova slabija pokretljivost i mala mogućnost oplodnje jajne ćelije.

- Uzroci ovih poremećaja mogu da budu poremećena funkcija testisa, što prouzrokuje malu koncentraciju spermatozoida, ispod 10 miliona po mililitru sperme. Uz to, i njihov nepravilan oblik ili smanjena pokretljivost. Oni tada teško dolaze do jajne ćelije. Do neplodnosti može da dovede i takozvana varikokela - stanje vena koje sprečava normalno hlađenje testisa, nespušteni testisi, nedostatak hormona testosterona, genetski defekti ili infekcije, od kojih je najčešća hlamidija. Od virusnih infekcija, zauške dovode do steriliteta - kaže on.

Kako navodi dr Milošević, muški sterilitet se leči. Retko se desi da parovi u Srbiji traže donatora sperme.

- A to se u Srbiji još ne radi, pa oni koji su se odlučili na taj korak putuju u inostranstvo. Inače, ne postoje precizni podaci o tome koliko parova nema decu zbog steriliteta. Prilično su pouzdani rezultati istraživanja u Americi. Tamo je utvrđeno da 17 odsto bračnih parova ne može da ima decu. Pretpostavljam da je i kod nas slična situacija - objašnjava dr Milošević.

Kako on kaže, muškarci bi trebalo da znaju da, za razliku od žena, ispitivanje steriliteta kod njih nikada ne traje duže od dva-tri meseca i ne košta više od 20.000 dinara.
Antrfile:

Vantelesna nije uvek rešenje
Dr Aleksandar Milošević ističe da medicina nije uvek u stanju da omogući rađanje bebe.

- Niti su države u stanju da plaćaju parovima skupe procedure, kao što je i vantelesna oplodnja. Jedno od rešenja problema razvijene države vide u "mešanju krvi" ili selektivnoj imigraciji stanovništva. Na taj način te države, na primer Amerika, popunjavaju svoju populaciju ljudima koji imaju najbolje fizičke i mentalne predispozicije - priča on.