BEOGRAD - Prvi potpredsednik Vlade i ministar spoljnih poslova Ivica Dačić ocenio je danas da je važno da očuvamo sećanje na antifašističku borbu u Drugom svetskom ratu i poručio da fašizam nikada ne sme ponovo postati prihvatljiv za čovečanstvo.
Dačić je na otvaranju konferencije "Drugi svetski rat: sećanja i javne politike" istakao da su Evropa i svet povratili dostojanstvo, slobodu i pravo na različitost zahvaljujući ishodu antifašističke borbe.
"Zbog toga, i nadalje treba da zajedno insistiramo na značaju pobede nad fašizmom, da se potrudimo da on ni na jedan način i ni u jednoj formi ne postane prihvatljiv ni za jednog čoveka", istakao je Dačić.
U tome ćemo, kako je naveo, uspeti samo ako istrajemo na očuvanju sećanja na najmračniji period u istoriji čovečanstva i veličanstvenu borbu koja ga je savladala.
Prema njegovim rečima, razmere tragedije koju je izazvao Drugi svetski rat, navele su tadašnji svet da duboko udahne, i da, uprkos ogromnom ideološkom sukobu nakon rata, pokuša da stvori mehanizme koji bi sprečili da se takvo zlo ikada ponovi.
"Rezultat ovih napora bilo je do tada neviđeno jačanje međunarodne saradnje i izgradnja sistema međunarodnih obaveza, takvih da se ne mogu tako lako raskinuti ili ignorisati", rekao je Dačić. Kako je podsetio, pre 70 godina stvorene su Ujedinjene nacije, pre 40 OEBS, kao i mnoge značajne međunarodne konvencije poput Konvencije o sprečavanju genocida. On je izrazio uverenje da su u proteklim decenijama države naučile da "samo zajednički pogled na prošlost može da obezbedi mir i prosperitet u budućnosti".
Međutim, iako je pređen veliki deo puta na putu suočavanja sa teretom istorijskog nasleđa, još uvek su prisutni fenomeni istorijskog revizionizma i neonacizma, istakao je Dačić. To, kako kaže, ukazuje da je u pojedinim društvima i nadalje potrebno podizati svest o tome šta su zaista bile strahote Drugog svetskog rata.Najveći neprijatelj sećanja na Drugi svetski rat je neznanje, ocenio je on i dodao da su formalno obrazovanje i školski sistem samo jedan od mnogih faktora koji utiču na formiranje istorijske svesti te da mnogo veći značaj imaju pop-kultura i Internet.
Drugi svetski rat pokazuje razmere zla koje je bila sposobna da učini moćna i tehnološki superiorna država u službi mračne ideologije zasnovane na potiranju ljudskog dostojanstva i principu istrebljenja na rasnoj osnovi, zaključio je Dačić.