Parada ponosa

ORGANIZATORI PRAJDA: Naredne godine neće biti šetnje u Novom Sadu i Nišu

Foto: Nemanja Pančić
Ne planiramo za narednu godinu Prajd ni u Nišu ni u Novom Sadu, ali se nadamo da će se u ovim gradovima organizovati LGBT zajednica i da će organizovati Prajd u dogledno vreme", rekao je jedan od organizatora Parade ponosa Boban Stojanović

NOVI SAD - Organizatori ovogodišnje Parade ponosa demantovali su danas medijske navode da će iduće godine Prajd biti organizovan i u Novom Sadu i u Nišu.

"Ne planiramo za narednu godinu Prajd ni u Nišu ni u Novom Sadu, ali se nadamo da će se u ovim gradovima organizovati LGBT zajednica i da će organizovati Prajd u dogledno vreme", rekao je jedan od organizatora Parade ponosa Boban Stojanović.

Jedan od organizatora Parade ponosa Goran Miletić rekao je da je ovo prva godina kada imamo normalnu najavu Prajda.

"Nije bilo nikakve tenzije, nikakvih bombastičnih najava u medijima da će krv liti. Kako će se to sve razvijati, ne znam, ali je lepo da možemo na miru da pripremimo Prajd", kazao je Miletić. Izrazio je nadu da Prajd neće biti zabranjen kao što je, "na sramotu", letos bilo zabranjeno okupljanje na kojem su građani želeli da odaju počast žrtvama iz Srebrenice.

Prema njegovim rečima, institucije su danas postale mnogo otvorenije za problematiku LGBT prava, ali kultura ljudskih prava unutar institucija još nije na zavidnom nivou.

"Mi smo samo grupa građana koja želi da ukaže na svoj položaj i to ne može da bude opravdanje za nasilje nad nama", kazao je Miletić i dodao da se Parada ponosa ne organizuje zbog pristupanja EU, "nego zbog nas, ovde i sada, zbog ljudi koji žele da žive u Srbiji".

Miletić je izrazio nezadovoljstvo zbog minimalnih kazni koje sudovi izriču onima koji prete pripadnicima LGBT zajednice i dodao da su one obično "godinu ili dve uslovno, stotinak evra sudskih troškova, i ponekad im oduzmu kompjuter".

Predsednica Odbora za evropske integracije i međuregionalnu saradnju Skupštine Vojvodine Maja Sedlarević ocenila je da je atmosfera u društvu u Srbiji takva da se može reći da će Prajd biti održan zato što "mora" da se održi, a ne zato što se masovno raširilo shvatanje da je potrebno poštovati sva ljudska prava, pa samim ti mi prava LGBT zajednice.

"Nisam siguran da (Dragan Marković) Palma ne komentariše zato što se u njegovoj svesti nešto promenilo, već zato što mu je rečeno da to ne sme da radi", kazala je Maja Sedlarević.

Nedelja ponosa ove godine će biti održana od 14. do 18. septembra u Beogradu i obuhvata kulturne događaje i debate koje se bave temama od značaja za ljudska prava LGBT zajednice u Srbiji, regionu i Evropi. Međunarodni Prajd Forum biće održan u subotu, 19. septembra, a na njemu će učestvovati predstavnici diplomatskog kora, kao i predstavnici međunarodnih, stranih i domaćih organizacija i institucija.

Beograd Prajd će biti održan u nedelju 20. septembra, sa početkom u 12 sati. Prajd kreće od zgrade Vlade Srbije, a završava se na platou ispred Skupštine grada Beograda. Beograd Prajd 2014. je održan u septembru prošle godine, nakon tri uzastopne zabrane i okupio je oko 2.000 ljudi. Prethodno, Prajd je bio zabranjen 2011, 2012. i 2013. godine.